Prezentujemy drugą część artykułu na temat czynników, które mają istotny wpływ na kształtowanie kursów walutowych. Zapraszamy do lektury!
Informacja w kontekście analizy technicznej
W przypadku gdy pod pojęciem informacji rozumiemy charakterystykę wykresu w danym momencie, pod uwagę bierzemy czynniki techniczne, które wynikają z analiz historycznych oraz różnorodnych modeli matematycznych tworzonych w celu lepszego przewidywania zachowania cen w przyszłości. Takie podejście mocno opiera się na psychologii i bezpośrednio wiąże z emocjami pod wpływem których inwestorzy podejmują decyzje co do zawierania w danym momencie transakcji. Analiza techniczna, do której teraz nawiązuję, jest wynikiem powtarzalności ludzkich zachowań i dzięki temu pozwala zauważać zależności między sytuacją wynikającą z czynników fundamentalnych, a popytem i podażą, które kształtują wykres obserwowany przez inwestorów na całym świecie. Odpowiednie formacje, kształty, tempo ruchu generują więc sygnały rozpoznawalne przez zaangażowanych w inwestycje uczestników, którzy na bieżąco je interpretują angażując się w odpowiedni sposób na rynku. Wszystkie te elementy wynikają z powtarzalności ludzkich zachowań, co bezpośrednio wiąże się z kolejnym istotnym założeniem analizy rynku, mianowicie – historia się powtarza.
Wizja, a rzeczywistość
Mimo powszechnie rozpoznawalnych sygnałów oraz usystematyzowanego zbioru zasad wejścia na rynek i wyjścia z niego, wciąż pozostaje jeden istotny czynnik, który w dużym stopniu wpływa na ceny, a nie wynika do końca z napływających informacji fundamentalnych i technicznych. Jest to aspekt związany silnie z wizją i charakterem inwestorów angażujących swoje środki finansowe na całym świecie. Jest to różnorodne spojrzenie na całość sytuacji oraz niejednolity sposób jej interpretacji. Powszechnym jest stwierdzenie, że ilu inwestorów, tyle pomysłów na dalszy rozwój wydarzeń na rynku. Dlatego wielokrotnie odnaleźć można w sposobie ruchu cen, swego rodzaju „siłowanie się” różnych wizji i kierunków w jakich powinien poruszać się kurs. Jest to zauważalne bardzo wyraźnie przy ważnych punktach oporów i wsparć, w momentach zwrotnych, gdzie wielokrotnie uczestnicy z dużym kapitałem testują siłę rynku angażując wielkie sumy pieniędzy. Objawia się to niejednokrotnie silnymi „szarpnięciami” cen, które wpływają na sposób reakcji oraz efekt zawartych transakcji pozostałych inwestorów. Mogą przyczyniać się do zamykania ustawianych w punktach zwrotnych zleceń obronnych oraz niepotrzebnych strat, gdy kurs po osiągnięciu kolejnego dołka lub szczytu zawraca, by ostatecznie dalej poruszać się w pierwotnie oczekiwanym przez większość uczestników kierunku.
Większy kapitał, większa siła
Podsumowując zagadnienie czynników wpływających na ruchy kursów, z całą pewnością można powiedzieć, że jakiekolwiek informacje napłyną z rynku, czy będzie to dana fundamentalna, czy sygnał analizy technicznej, czy też nieuzasadniony optymizm inwestorów, cena zawsze będzie kształtowana przez większość. Im więcej środków na rynek wpłynie ze strony kupujących, tym wyższe ceny będzie osiągał kurs danej waluty. Dlatego inwestycje na rynku walutowym to nie tylko badanie opisanych elementów analizy technicznej i fundamentalnej, ale również w pewnym stopniu zdolność empatii i umiejętność przewidywania zachowań uczestników (szczególnie tych z dużym kapitałem), którzy angażując się na rynku kreują jego wartość.