Poniedziałek był nadzwyczaj ciekawym dniem dla rynków. Oprócz wyników wyborów w Austrii, po których rynki odetchnęły z ulgą (populiści przegrali wybory z umiarkowanym kandydatem Van der Bellen) mieliśmy ogłoszenie oficjalnych wyników referendum we Włoszech. Tutaj było nieco inaczej, gdyż premier Renzi poniósł sromotną klęskę, co niewątpliwie doprowadzi do chaosu politycznego powiązanego z jego rezygnacją.
Wytłumaczeniem dla wzrostów na głównej parze walutowej mogą być czynniki rynkowe m.in. pokrywanie pozycji krótkich. W połączeniu z pozycjonowaniem się części inwestorów pod czwartkowy EBC otrzymaliśmy układ przereagowania wzrostowego. W czwartek M. Draghi najprawdopodobniej przedłuży program QE, jednak ewentualny tappering w dalszym ciągu pozostaje w sferze domysłów.
Jeżeli chodzi o poniedziałkowe odczyty szczególnie ważne były te opublikowane w trakcie sesji amerykańskiej. Usługowy wskaźnik PMI wypadł blisko wartości wstępnej i niewiele zmienił się w relacji do poprzedniego miesiąca. To są dobre, ale niezbyt istotne wiadomości. To indeks ISM uważany jest wciąż za ważniejszy i wiarygodniejszy, a ten zaskoczył pozytywnie solidnym wzrostem z 54,8 pkt. aż do 57,2 pkt. Subindeks nowych zamówień również trzyma się wysoko na poziomie 57 pkt. Grudniowa podwyżka jest już zatem przesądzona, ale dolar po tych danych wcale się nie umacnia.
Spójrzmy na wykres pary EURUSD:
Byki po raz drugi próbują przeforsować strefę oporu 1.0754-1.0800, jej przełamanie wydaje się być już tylko kwestią czasu. Najbliższej korekty, czyli lokalnego oporu, możemy spodziewać się przy 1.0847. Tam jest ważny opór cenowy z 25 października 2016 r. Korekta może zatrzymać wzrosty na jakiś czas, ale największym wyzwaniem dla byków będzie stanowić poziom ceny 1.0962. Tam znajdziemy granicę prostokąta wzrostowego, która może skutecznie powstrzymać dalsze wzrosty na tej parze.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.