Godzina 13:45 – decyzja ws. stóp procentowych (Strefa Euro) + konferencja prasowa (14:30)
Dziś czeka nas posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym nastąpi decyzja w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania inwestorów nie zakładają zmian. Mimo tego, dzisiejsze wydarzenie może mieć bardzo duży wpływ na zmienność na parach walutowych z euro. Tym bardziej, że po decyzji będzie miała miejsce konferencja prasowa (o godzinie 14:30), podczas której paść mogą wypowiedzi, które umocnią euro (jastrzębi wydźwięk), bądź też osłabi tę walutę (gołębi wydźwięk).
Warto wiedzieć, że o wysokości stóp procentowych w Strefie Euro decyduje Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, który jest jednym z głównych organów decyzyjnych EBC.
Takie posiedzenia są dwa razy w miesiącu we Frankfurcie. Pierwsze z tych obrad z reguły jest decyzyjne. Protokoły z tych posiedzeń nie są publikowane.
Spójrzmy na techniczną sytuację na parze walutowej EURJPY, dla której dzisiejsze wydarzenia mogą być bardzo istotne.
W przypadku ewentualnej podwyżki stóp procentowych (mało prawdopodobne), bądź jastrzębiego wydźwięku podczas konferencji prasowej, możliwe jest umocnienie się euro. Następstwem tego na parze EURJPY będą wzrosty. Jeżeli nastąpi silna ekspansja ceny, to istnieje szansa na próbę obrony tendencji spadkowej w okolicach kursu 122.730. Znajduje się tam współczynnik 61.8% oraz zakończenie potencjalnej geometrycznej korekty pędzącej. Dana geometria może bronić trendu spadkowego na tej parze według metody overbalance. Wybicie tego technicznego obszaru może otworzyć drogę do dalszych wzrostów (nawet do ostatnich szczytów przy kursie 123.700).
EURJPY, interwał H1
Jeżeli podczas dzisiejszej konferencji będzie panował wydźwięk gołębi (pesymistyczny), bądź też stopy procentowe zostaną obniżone (jest to mało prawdopodobne), to możliwe będzie odreagowanie w postaci spadków na parze walutowej EURJPY. Tendencji wzrostowej na niższych interwałach czasowych, w ramach ostatniego silnego impulsu wzrostowego, może bronić kolejna potencjalna geometryczna korekta pędząca. Ten układ został oznaczony zielonymi prostokątnymi i zakończenie posiada (na ten moment) w okolicach kursu 121.400 oraz zniesienia 50%. Wypada tam techniczny obszar cenowy, który może pełnić rolę tzw. schodów cenowych. W przypadku wybicia nowych szczytów, należy aktualizować położenie drugiego prostokąta oraz siatki Fibonacciego, by oznaczenia pozostały aktualne. Na bazie wspomnianej geometrii może dojść do aktywacji popytu (nawet wielokrotnie).
EURJPY, interwał M15
Zapamiętaj!
Bardzo często na danych makroekonomicznych są wypełniane techniczne układy.
Kalendarz makro:
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynik.