Struktura rynku na parze GBPJPY
Na wykresie H4 popularnej pary GBPJPY spróbujemy na początku określić strukturę rynkową, w jakiej się znajdujemy. Gdyby potraktować mocne spadki po wyborach w UK jako początek trendu spadkowego, ostatni ruch boczny na parze moglibyśmy potraktować jako korektę nieregularną, która ma to do siebie, że wybija lokalne ekstrema. I tak, punkt „b” wybił lokalne dołki z końca grudnia a punkt „c” – lokalne szczyty czyli punkt „a” nieregularnej korekty wzrostowej. Zgodnie z tym założeniem powinniśmy kierować się w średnim terminie dalej na południe. Na wykresie widzimy impuls spadkowy rozpoczęty w dn. 22.01.2020, który zatrzymał się na zniesieniu wewnętrznym 78.6 i popyt próbuje zdobyć wyższe poziomy cenowe. Z wykresu H4 najbliższy silny opór występuje w okolicach 142.7 a składają się na niego wcześniejsze wsparcia, które teraz mogą zadziałać jako opór (zasada zmiany biegunów – ZZB) oraz projekcja 1:1. Ewentualne dalsze spadki mogłyby utworzyć formację harmoniczną Butterfly (Motyla) po zaksięgowaniu poziomu zewnętrznego 127.2
GBPJPY – H4
Źródło: xStation
Poziomy wejścia
Przechodząc na wykres H1 widzimy pierwszy impuls wzrostowy z okolic 141.5, który na razie został zatrzymany na zniesieniu 61.8. Kurs tworzy korektę w postaci formacji flagi. Gdyby doszło do wybicia w górę, ciekawe obszary do otworzenia shortów są w obszarze 142.6-142.7. Składa się na nie klaster kilku poziomów Fibo:
– równość korekt AB=CD;
– projekcja 1:1, co daje nam korektę pędzącą;
– ZZB – wsparcie i luka cenowa, które zostały już raz przetestowane jako opór i zwiększają prawdopodobieństwo reakcji ceny w tym obszarze.
Gdyby na tych poziomach nie nastąpiła reakcja ceny, kolejny mocny klaster Fibo na spadki znajduje się nieco wyżej (143.2-143.3) i jest to zniesienie wewnętrzne 61.8, wydłużenie FE161.8 korekty oraz ZZB.
GBPJPY – H1
Źródło: xStation