Amerykański dolara zyskuje na wartości – Jak wyceniany jest PLN?

0
146

Fala spadkowa

Poniższy wykres przedstawia notowania pary walutowej USDPLN na interwale sesyjnym. Pozwala to zaprezentować dynamikę kursu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. W tym czasie notowania ukształtowały zakres wahań o rozpiętości mniej więcej 3 650 pipsów. Lewa strona wykresu rozpoczyna się od wierzchołka cenowego po okrągłym kursie 3,9700. Po tym fakcie na rynku USDPLN-a pojawiła się dynamiczna wyprzedaż. Ujęcie wyprzedaż tyczy się oczywiście do amerykańskiego dolara, który w czwartym kwartale 2020 roku wyraźnie tracił na wartości.

Amerykański dolara zyskuje na wartości   Jak wyceniany jest PLN?

USDPLN D1

źródło: xStation

Szeroki opór

W połowie grudnia notowania ukształtowały dołek cenowy na wysokości 3,6050. Po tym fakcie polska waluta zaczęła tracić na wartości w stosunku do amerykańskiego dolara. Odreagowanie kursu jest dość powolne i po ponad dwóch miesiącach nie przekroczyło 50% wcześniejszych spadków. W obecnym tygodniu notowania zaczynają testować strefę podażową 3,7870. Zyskuje ona potwierdzenie w postaci mierzenia 50% oraz wyraźnej biegunowości.

Poprzedni artykułŚrednioterminowa perspektywa na srebrze. Ostatnia linia obrony na SILVER?
Następny artykułCzy wraca zaufanie do Ethereum?
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.