Co dalej z funtem w dłuższym terminie? Możliwe scenariusze w oparciu o metodologię Fibonacciego

0
1085

Możliwe wsparcia na wykresie tygodniowym GBPUSD

Kurs funta szterlinga został silnie przeceniony wydarzeniami związanymi z Brexitem. W latach 2018-2019 para GBPUSD zniżkowała o ponad 2200 pipsów. Od września 2019 nastąpiło odreagowanie spadków o prawie 1500 pipsów, które zatrzymało się w nieprzypadkowym miejscu bo na zniesieniu 61.8 Fibo całego ruchu spadkowego. Z punktu widzenia klasycznej analizy technicznej kurs „kabla” wybił się ze zniżkującego klina zaznaczonego na wykresie przerywanymi czerwonymi liniami. Obecnie kurs znajduje się w korekcie spadkowej i testuje najpłytsze zniesienie 38.2. Po jego przebiciu kolejne wsparcia czekają na następnych poziomach Fibo 50 i 61.8, które są wzmocnione biegunowością. W okolicach zniesień Fibo cena reagowała w przeszłości (strzałki na wykresie). Bardzo hipotetycznie można założyć, że kurs po zakończeniu korekty spadkowej powinien podążać na nowe maksima i być może utworzyć formację Gartleya na spadki.

Co dalej z funtem w dłuższym terminie? Możliwe scenariusze w oparciu o metodologię Fibonacciego

GBPUSD – W1

Źródło: xStation

 

Gdzie podłączyć się do longów?

Przechodząc na wykres dzienny widzimy, że po dynamicznym impulsie spadkowym z lokalnych szczytów kurs poruszał się w ruchu bocznym, jednak kolejne odbicia do góry były coraz słabsze co świadczy o słabnięciu „byków”. Wyrysowana po minimach linia trendu został przebita w dół na początku lutego i po przetestowaniu jej od dołu kurs zmierza dalej na południe.
W celu wyznaczenia ewentualnych poziomów popytowych dokonujemy mierzenia całego ruchu wzrostowego i znajdujemy „silne” zniesienie 61.8 w okolicach 1.26985. Szukając potwierdzenia do otwarcia longów mierzymy korektę prostą i znajdujemy równość odcinków AB=CD nieco niżej w okolicach 1.26743. Trzecim potwierdzeniem jest wyznaczenie zewnętrznego zniesienia dla ostatniego ruchu wzrostowego. Bardzo silne zniesienie 161.8 wypada na poziomie cenowym 1.26812. Otrzymujemy zatem ok. 25-pipsowy klaster Fibo, gdzie występuje zwiększone prawdopodobieństwo uruchomienia popytu po reakcji cenowej w tym obszarze.

Co dalej z funtem w dłuższym terminie? Możliwe scenariusze w oparciu o metodologię Fibonacciego

GBPUSD – D1

Źródło: xStation