Większość teorii rynkowych opiera się na założeniu, że inwestorzy giełdowi postępują racjonalnie. Czy rzeczywiście w praktyce tak jest? Czy każda transakcja kupna/sprzedaży jest dokładnie przemyślana?
Większość z nas zapewne wie jak ważny jest aspekt psychologiczny w tradingu. Zapewne każdy z nas na pewnym etapie zdał sobie sprawę z tego, jak nieracjonalne może być zachowanie inwestorów indywidualnych, zachowanie nas samych. Często tak jest, że większość wie, ale mało kto o tym otwarcie mówi…
Dzisiejsze spotkanie z cyklu Umysł Tradera poświęcone będzie najczęstszym problemom z jakimi spotykamy się każdego dnia na rynku – z własnymi słabościami, nadmierną pewnością siebie, czy brakiem optymizmu.
Odpowiemy wspólnie na pytania:
- Czym są zachowania stadne i czy one nas dotyczą? Po czym je poznać?
- Czym jest awersja do strat?
- Dlaczego tak trudno przychodzi nam przyznanie się (nawet przed samym sobą) do tego, że podjęliśmy niewłaściwą decyzję?
- Na zakończenie przedstawimy jakie wnioski wynikają dla Inwestorów z teorii finansów behawioralnych.
„Psycholodzy nie chcą nawet słuchać tych ekonomicznych bzdur. W szczególności dwóch – Daniel Kahneman i Amos Tversky- ostro skrytykowało przekonania ekonomistów o sposobie postępowania inwestorów, przy okazji dając początek zupełnie nowej dyscyplinie ekonomii, nazwanej finansami behawioralnymi.”
Fragment książki Burtona Maliela
„Błądząc po Wall Street”