Dlaczego dolar jest tak bardzo na fali i dokąd ta fala go zaprowadzi?

0
397

Dlaczego dolar jest tak bardzo na fali i dokąd ta fala go zaprowadzi?W trakcie środowej sesji amerykańskiej poznaliśmy szacunkowe dane z przemysłu za listopad (PMI dla przemysłu). Wskaźnik ten wyniósł 53.9 pkt. wobec 53.4 pkt. w październiku. Zapowiada się zatem pierwszy od marca br. wzrost poziomu produkcji oraz największa dynamika w przypadku nowych zamówień od października 2015 r. są to kolejne, po zamówieniach na dobra trwałego użytku, świetne dane z USA.
Wiele fabryk i przemysłowców zaraportowało wzrost popytu ze strony konsumentów, popyt wewnętrzny wzrósł wyraźnie i pomógł zniwelować lekki spadek wzrostu eksportu. Dodatkowo fabryki zwiększają zapasy, a nie opróżniają magazyny, zwiększają również zatrudnienie. Sub-indeks zatrudnienia wzrósł najmocniej w tym roku. Dane przyczyniły się do umocnienia USD, który był w środę zdecydowanie najmocniejszą walutą w grupie G10. Widać tym samym powyborcze odbicie w listopadzie, które jedynie zwiększa szanse na zacieśnianie i podwyżkę stóp przez FED w grudniu.

Ważnym wydarzeniem dnia były też zapiski z ostatniego posiedzenia FED:
• wielu członków FED widzi ryzyko niestabilności, jeśli dojdzie do przegrzania się rynku pracy;
• większość członków widzi podwyżkę jako krok, który powinien możliwie szybko się wydarzyć;
• niektórzy członkowie FED widzą korzyści z przestrzelenia zatrudnienia, niektórzy widzą już pełne zatrudnienie;
• część członków uważa, że grudniowa podwyżka jest potrzebna ze względu na wiarygodność FED, pojawiły się wzmianki o stopniowych podwyżkach stóp;
• większość członków FED widzi ryzyka jako zbilansowane;
• cześć członków uważa, że nadal utrzymują się globalne czynniki ryzyka.

Dlaczego dolar jest tak bardzo na fali i dokąd ta fala go zaprowadzi?
Jeżeli chodzi o wykres EURUSD:

W środę doszło do wyłamania ceny i niedźwiedzie przepuściły atak na nowe minima. Wycena pary spadła do 1.0525, gdzie doszło do kontrataku. Wydaje się jednak, że to już końcówka ruchu niedźwiedzi być może cena może potwierdzić okrągły poziom wsparcia 1.05. W radykalnym scenariuszu w przypadku stałego zejścia poniżej 1.0490 należy się w średnioterminowej perspektywie spodziewać testów poziomów ceny nawet 1.0222. Natomiast jeżeli chodzi o scenariusz wzrostowy cena musi wyjść powyżej 1,0568, co daje bykom szanse do testu okrągłego poziomu 1,06 a tam ataku na na wtorkowe poziomy 1,0657.


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.