Komentarz makro – rynki wschodzące pod ostrzałem

0
444

Komentarz makro   rynki wschodzące pod ostrzałemW weekend premier Japonii Shinzo Abe w przyspieszonych wyborach zdobył ponad 2/3 głosów w senacie, co pozwala jego rządowi kontynuować dotychczasową bardzo luźną politykę. Ciekawe w tym kontekście wydaje się ostrzeżenie ze strony HSBC, który w swoim komentarzu ostrzegł, że m.in. osłabienie jena może wymknąć się spod kontroli w 2015 roku prowadząc do kryzysu walutowego, który może rozprzestrzenić się na cały świat. Ponadto osiągnięcie celu jaki założył sobie rząd Abe jest możliwe tylko, jeśli osiągnięte zostaną wszystkie czynniki, na które składa się: reforma systemu emerytalnego, podwyżka podatków, zwiększenie produktywności, koniec deflacji i roczny wzrost gospodarczy na poziomie 3,5%.

Dziś natomiast Bank Japonii opublikował najważniejsze dla japońskiej gospodarki kwartalne wskaźniki sentymentu wśród przedsiębiorców. Indeks Tankan dla usług zaskoczył pozytywnie wskazując poprawę z 13 do 16 pkt, jednak w najważniejszym sektorze – przemysłowym – indeks spadł do 12 pkt. Ratunkiem dla Japonii mogą okazać się spadające ceny ropy, którą kraj ten musi w całości importować.

Komentarz makro   rynki wschodzące pod ostrzałem

To co jednemu pomaga, drugiem szkodzi i to czasami nawet bardzo, o czym przekonać może się dzisiaj Rosja. Krach walutowy, bo jak inaczej nazwać jednodniową przecenę rubla o 10%, poważnie narusza stabilność rosyjskiej gospodarki. Bank Centralny Rosji, którego rezerwy walutowe topnieją, wydaje się bezsilny i tak jak pisałem ostatnio, podwyżki stóp nie zmienią wiele, a wręcz mogą jeszcze zaszkodzić.

Jednak nie tylko rubel jest dziś wyprzedawany, ale o tym w dalszej części komentarza, który można znaleźć – tutaj.