Najważniejszy rynek walutowy – obecne okazje na dolarze amerykańskim

0
706

Dolar odrabia straty

Fala wzrostowa na rynku USDPLN-a trwa od początku listopada. W tym czasie rynek wzrósł o 1300 pipsów, czyli amerykański dolar zdrożał o 0,13 złotych. W ujęciu poziomowym, swing wyznaczył ekstrema po kursie 3,8030 do wierzchołka 3,9330. Listopadowa zmienność w ujęciu procentowym wyniosła więc blisko 3,5%.

Jest to jednak fala wzrostowa, która odrobiła niewiele ponad 50% spadków z poprzednich tygodni, bo przypominam, iż USDPLN kwotowany był na przełomie września i października powyżej 4,00. Spokojne otwarcie tygodnia daje nam czas na przygotowanie/zaktualizowanie scenariuszy na tym rynku. Oczekiwana zmienność dla tego rynku to sesja europejska, ale przede wszystkim amerykańska, podczas której USD jest automatycznie podstawową walutą handlową.

Najważniejszy rynek walutowy   obecne okazje na dolarze amerykańskim

USDPLN H4

źródło: xStation

Kupować, czy sprzedawać?

Na zakończenie miesiąca rynek wyznaczył maksimum kursowe oraz potwierdził strefę podażową ~ 3,9300. Pomimo drobnego naruszenia poziomu oporu, świece 4-godzinowe zamykane były już wyraźnie poniżej okrągłej bariery. Poziom ten w przypadku kolejnego podejścia na północ pozostaje zdecydowanie aktualny. Tym bardziej, że retest w postaci podwójnego szczytu może być atrakcyjnym potwierdzeniem dla shortów. Zakładając wypełnienie założeń wspomnianej formacji, zlecenie zabezpieczające SL powędruje automatycznie nieco ponad kurs pierwszego testu.

Dopuszczamy również dalsze pogłębianie lokalnego dołka ~ 3,9070. Ma to związek z układem OneToOne na korekcie pędzącej. W ten sposób wyznaczamy poziom docelowy dla notowań i techniczne wsparcie po kursie 3,8875. Kluczowa dla tego rynku może być dzisiejsza sesja amerykańska, kiedy to duży kapitał wskaże kierunek na kolejne godziny, czy nawet sesje w nowym miesiącu. 

Najważniejszy rynek walutowy – obecne okazje na dolarze amerykańskim
5 (100%) 3
Poprzedni artykułDane makro 02.12.2019 – sprzedaż detaliczna, indeks PMI dla przemysłu
Następny artykułCzy układy harmoniczne dają przewagę na rynku FOREX?
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.