Nie przewiduj, reaguj! – analizy a realny handel

0
579

Często w literaturze można przeczytać o tym, że łapanie dołków (szczytów) na rynku jest ryzykowne i trudne do wykonania. Największym problemem wciąż pozostaje:

  1. Precyzyjne wyznaczenie miejsca, w którym mamy zająć pozycję,
  2. Odpowiednie ustawienie Stop Loss’a.

W naszym umyśle pojawia się często myśl tego typu, że skoro rynek jest już tak nisko, to niżej już być nie może…

Według naszych założeń łapanie dołka może być o wiele bardziej bezpieczne jeśli zwyczajnie poczekamy na drugi (lub kolejny) test wyznaczonego wcześniej poziomu.

Nie przewiduj, reaguj!   analizy a realny handel

Zwróćmy uwagę na sytuację jaka wystąpiła na „Australijczyku” w kończącym się właśnie tygodniu. Trend spadkowy utrzymuje się na tej parze walutowej od 5 września i do tej pory ruch ten osiągnął już ponad 450 pipsów.
Nie przewiduj, reaguj!   analizy a realny handel
 

Czym właściwie jest drugie odbicie i dlaczego warto na nie czekać?

 Zwróćmy uwagę, że tego typu układ techniczny jesteśmy w stanie stosunkowo łatwo opisać i przebadać statystycznie. Istniej tak naprawdę kilka sposobów na to, abyśmy się dowiedzieli, czy tego typy formacja cenowa ma sens:

  1. Wykonanie określonej ilości transakcji (minimum 50) bazując tylko na tym konkretnym setupie rynkowym,
  2. Przeprowadzenie rzetelnych back testów w celu zoptymalizowania parametrów.

Oczywiście wariant numer 2 jest łatwiejszy, a przede wszystkim szybszy do wykonania, jednak pamiętajmy o ważnej zasadzie – na rynku swoje trzeba „przesiedzieć” i nawet najbardziej zoptymalizowany system, czy technika inwestycyjna nie zadziała bez odpowiedniego przygotowania mentalnego.

Dlaczego o tym piszemy? Rzadko kiedy porusza się kwestie związane z zaufaniem do własnych technik i strategii z jakich korzystamy. Niestety, ale aspekt ten jest bagatelizowany przez większość początkujących Traderów.

Zwróćmy jednak uwagę na to, co się stało w dniu 19 września, o godzinie 10:48 i o ważnej informacji, która pojawiła się w Panelu Tradera na WatchMyChart (czerwona ramka).

Nie przewiduj, reaguj!   analizy a realny handel
 

Rynek po raz kolejny testuje wcześniejsze minima (0,8936) dając nam wyraźny sygnał do tego, abyśmy zainteresowali się tym obszarem. Na interwałach M5 oraz M15 pojawiają się pierwsze pro-wzrostowe formacje świecowe zapowiadające nadchodzący popyt.

Nie przewiduj, reaguj!   analizy a realny handel
 

Świeca H1 potwierdziła nasze przypuszczenia i jednocześnie utwierdziła nas w przekonaniu, że decyzja o otwarciu długiej pozycji okazała się jak najbardziej prawidłowa. Target cenowy został wyznaczony na podstawie wcześniejszej strefy podażowej – strefy reakcji i po raz kolejny zadziałała statystyka…

Nie przewiduj, reaguj!   analizy a realny handel

A Ty? Przeprowadzałeś statystyki swojego tradingu? Zdefiniowałeś odpowiednie techniki, do których masz zaufanie? Podziel się z nami swoim komentarzem!