Na dzisiejszym sentymencie uczestników rynku ponownie ciążyła kwestia głosowania Kongresu nad systemem ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Głosowanie, które miało odbyć się wczoraj, zostało przesunięte na dzisiejszy wieczór w godzinach 19-21 i można spodziewać się, że jego wynik będzie kształtował nastroje inwestorów w dalszej części handlu i w kolejnym tygodniu. Teraz w centrum uwagi pozostaje kwestia wprowadzenia obiecanych reform podatkowych. Donald Trump zapowiedział, że będzie to miało miejsce po zmianie systemu ochrony zdrowia, dlatego też ta kwestia jest tak istotna w oczach uczestników rynku. Wydaje się jednak, że odrzucenie zmian przez Kongres nie koniecznie musi mieć negatywny wpływ na rynki, ponieważ Trump zadeklarował, że jeżeli nie uda się usunąć Obamacare, jest on gotów pogodzić się z pozostawieniem dotychczasowego systemu i można będzie zająć się reformą podatkową.
Podczas sesji europejskiej poznaliśmy kilka odczytów aktywności finansowej w strefie Euro. Konsensus rynkowy zakładał wartości niemal tożsame z poprzednimi. Jednak wszystkie dane okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań, dając impuls wzrostowy wspólnej walucie. Dokładnie widać to na dzisiejszym wykresie EURUSD. Układ overbalance mniejszego rzędu wypełniony w punkt jednak jeszcze podczas sesji azjatyckiej. Jeżeli ktoś nie załapał się na impuls w okolicach 10 rano, to podczas kolejnych godzin zmienność ograniczała możliwości większego zarobku.
Warto wspomnieć o weekendowym szczycie UE w Rzymie. W stolicy Włoch przywódcy 27 państw będą obchodzić 60. urodziny Unii Europejskiej założonej w dniu 25 marca 1957 roku przez Belgię, Francję, Niemcy Zachodnie, Włochy i Luksemburg. Wydarzenie to jest przyćmione przez mnogość bezprecedensowych wyzwań przed jakimi stoi wspólnota takich jak kwestia imigrantów, poczucie bezpieczeństwa mieszkańców wspólnoty, współpraca z nowym rządem w USA czy też decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z ram Unii Europejskiej, a także konflikty na Bliskim Wschodzie. Ale być może największym wyzwaniem UE jest wzrost populizmu i eurosceptycyzmu wśród obywateli. W rezultacie UE jest na rozdrożu i musi przyjąć jakąś strategię na przyszłość. Warto prześledzić podsumowanie uroczystości, ponieważ nie wykluczone, że zostaną poruszone pewne kwestie, które wpłyną np. na siłę i reaktywność wspólnej waluty w najbliższym tygodniu.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.