Strefa Euro
Rynek euro w najbliższym czasie może charakteryzować się większą zmiennością lub zawieszeniem, oczywiście przez sprawę nadchodzącego się greckiego referendum w niedzielę, o wyniku którego może zdecydować minimalna liczba głosów. Jednak prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym Grecy zgadzają się na dalsze reformy, chociaż nie oznacza to, że ostateczne porozumienie zostanie szybko zawarte. Wierzyciele będą woleli omawiać szczegóły z tymi, którzy będą próbowali reformy wdrażać w życie, a nie z tymi, którzy są im „ideologicznie” przeciwni. Według ostatnich informacji, w poniedziałek zbierze się też EBC, aby omówić kwestię zwiększenia skali wsparcia w ramach linii ratunkowej ELA dla greckich banków. Można się domyślić, że decyzja będzie zależała od wyników niedzielnego referendum. Tym samym wynik na „nie” może doprowadzić do wyraźnego wzrostu nerwowości na rynkach.
Stany Zjednoczone
W czwartek w centrum uwagi były dane z USA. Po ostatnich lepszych odczytach ISM dla przemysłu, indeksów nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan oraz Conference Board, dzisiaj rynek otrzymał świetne dane z Departamentu Pracy. Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 5,3% z 5,5%, a liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 223 tys., analogicznie jak w prywatnym. O ile bezrobocie spadło bardziej niż oczekiwano, to wzrost etatów był niewielki poniżej mediany. To doprowadziło do chwilowego osłabienia się USD, na co zwracaliśmy uwagę rano dodając, że nieoficjalnie rynek będzie spodziewał się jeszcze lepszych odczytów ze względu na lepszy ADP. Niemniej dane potwierdzają korzystny trend w amerykańskiej gospodarce, chociaż liczący na to, że przełoży się to jakoś na zmianę oczekiwań odnośnie terminu pierwszej podwyżki stóp przez FED, będą czuć się zawiedzeni.
Dynamika średnich wynagrodzeń nie uległa w czerwcu zmianie, a oczekiwano wzrostu o 0,2% m/m. Sugeruje to, że presja płacowa pozostaje niska, co ma też swój wpływ na oczekiwania inflacyjne. Sam raport nie wnosi więc nic nowego. Rynek pracy nadal wygląda nieźle z niską stopą bezrobocia, ale po części wynika to z kurczącej się ilości osób na rynku pracy. Do tego wciąż nie możemy się doczekać większych wzrostów płac, gdyż te w relacji rocznej utrzymują dynamikę 2%. Same dane wskazują na możliwość kontynuacji łagodnego tonu Fed, stąd słabszy dolar i lekko pozytywna reakcja na akcjach.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.