Ropa naftowa drożeje – Czy czeka nas powrót do szerokiego trendu wzrostowego?

0
453

Wyprzedaż

Poniższy wykres przedstawia notowania ropy naftowej WTI na interwale 4-godzinowym. Pozwala to zaprezentować dynamikę rynkową na przestrzeni ostatnich kilku tygodni. Lewa strona wykresu rozpoczyna się od maksimum na wysokości 44 dolarów za baryłkę. Od tego momentu to sprzedający wyraźnie dominowali na rynku ropy naftowej. Przełożyło się to na wyraźną przecenę o blisko 20% w najszerszym ujęciu. W pierwszym tygodniu września ukształtowany został obecny dołek, który wstrzymał wyprzedaż na rynku paliw.

Ropa naftowa drożeje   Czy czeka nas powrót do szerokiego trendu wzrostowego?


WTI H4

źródło: xStation

Silny opór

Obecny popyt na wykresie WTI pozwala wyznaczać scenariusze dla kupujących. Rozpatrujemy to w znaczeniu targetu dla długich pozycji, które mogą być utrzymywane bez większych obaw korekcyjnych. Ewidentną strefą podażową jest poziom cenowy 40,80 USD zaznaczony czerwonym kolorem. Potwierdzeniem dla wskazanego oporu jest przede wszystkim mierzenie Fibonacciego 61,8% z szerokiego swingu spadkowego. Patrząc na ostatnie świece 4-godzinowe, oczekiwany zakres wzrostowy może zostać wypełniony jeszcze podczas dzisiejszej sesji.

Poprzedni artykułScenariusze rynkowe na rynku FOREX
Następny artykułCo dalej z funtem? Przed nami możliwa korektach na indeksach amerykańskich
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.