Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza techniczna Ropa WTI

Analiza techniczna Ropa WTI

Co to jest WTI?

Pod względem chemicznym, ropa naftowa to ciekła kopalina, która składa się z węglowodorów ciekłych, gazowych i stałych. Ponadto szeregu innych pierwiastków, których suma przekracza pięćdziesiąt. Surowiec ten znajduje szerokie zastosowanie w branży energetycznej oraz chemicznej. Dość różnicową kwestią jest rozmieszczenie wydobycia ropy naftowej, które obejmuje takie obszary jak Zatoka Perska, Syberia, Morze Kaspijskie (Azja); Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Zatoka meksykańska (Ameryka Północna); północna część Afryki oraz Morze Północne.

Jak kształtuje się kurs WTI?

W opisie tym skupiamy się na ropie naftowej o odmianie WTI, a więc West Texas Intermediate. Podział surowca na odmiany determinuje przede wszystkim obszar wydobycia, ponieważ wyróżniamy jeszcze przede wszystkim ropę Brent z Morza Północnego oraz pochodzącą z rosyjskich złóż – ropę naftową Ural. Z uwagi na różnice jakościowe surowca, na rynkach widzimy odmienne wartości handlowe. Odmiana WTI posiada lepsze właściwości co przekłada się na większe ilości produkcji oleju napędowego lub benzyny z jednej baryłki surowca.

Prognozy na ropie naftowej

Patrząc na ostatnie dziesięciolecie, na rynku ropy naftowej widzimy wyhamowanie dynamiki notowań. Wymowne były spadki z lat 2014-2015 kiedy to kurs z okolice 110 dolarów za baryłkę WTI, osiągnął minima w pobliżu 25 USD za baryłkę. Była to więc utrata ponad 3/4 wartości surowca, która powodowała duże strefy wśród firm wydobywczych. Cały biznes opiera się tu o koszt wydobycia jednej baryłki, który warunkuje rentowność tego procesu na różnych obszarach. Czwarty kwartał 2019 roku wygląda dość pozytywnie. Notowania wyraźnie bronią strefy wsparcia w okolicy 50 USD za baryłkę i zmierzają w kierunku wybicia górą 60 dolarów.

Analiza techniczna DAX

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live