Czy to koniec spadków na ropie? Gdzie warto podłączyć się do trendu?

0
789

Sytuacja na wykresie tygodniowym

Patrząc w bardzo szerokiej perspektywie ropa WTI zareagowała w nieprzypadkowym miejscu. Poziom ok. 63.80 był już dwukrotnie oporem dla kursu czarnego złota przeceniając za każdym razem instrument o ok. 20%. Poprzedni silny spadek był zapoczątkowany atakiem dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Obecnie mamy do czynienia z zabójstwem irańskiego generała przez USA. Kurs podobnie otworzył się luką wzrostową, by następnie podążać na południe. Na wykresie tygodniowym pojawia się silna prospadkowa formacja świecowa objęcia bessy (outside bar). W połączeniu z oporem 61.8 może to zwiastować dalsze spadki. Z drugiej strony jest to kolejny test zniesienia Fibo, a statystycznie każdy kolejny retest osłabia poziom.

 

Czy to koniec spadków na ropie? Gdzie warto podłączyć się do trendu?

ROPA WTI – W1

Źródło: xStation

 

Gramy z trendem

Patrząc na wykres H4 widzimy, że tendencja wzrostowa na ropie WTI trwa już od października 2019. Korekty, które pojawiały się w trakcie były bardzo regularne jeśli chodzi o ich głębokość. Możemy wyznaczyć Overbalance, który zadziałał trzykrotnie, za każdym razem wybijając nowe szczyty. Dopiero wspomniane ostatnie zdarzenie geopolityczne zanegowało największą wzrostową korektę. W związku z tym będziemy szukać na wykresie okazji do zagrania na spadki.

Dokonując mierzenia ostatniego impulsu wzrostowego widzimy, że obecne spadki wyhamowały na zniesieniu 61.8% (niebieska linia na wykresie). Jeśli doszłoby teraz do reakcji ceny w górę, moglibyśmy spodziewać się reakcji podażowej w obszarze 61.8-62.0. Znajduje się tam mierzenie 50% POF (pomiar ostatniej fali) oraz prawdopodobne prawe ramię formacji RGR (głowy z ramionami). Reakcja na poziom może mieć formę świecy z długim górnym cieniem, który może penetrować zniesienie 50% w kierunku 61.8% podobnie jak w przypadku lewego ramienia. Byłby to dobry sygnał na spadki.

Czy to koniec spadków na ropie? Gdzie warto podłączyć się do trendu?

ROPA WTI – H4

Źródło: xStation