Czekamy na dane o zapasach – jaki będzie ich wpływ na ceny ropy naftowej?

0
810

Dwie strefy wsparcia

Przez cały grudzień trwa ewidentny trend wzrostowy na ropie naftowej. Z poziomu 57 dolarów za baryłkę, notowania wyznaczyły dziś maksimum po cenie 62 dolary za baryłkę. Mamy tu więc blisko 9% wzrost ceny WTI w ostatnich tygodniach. Płytkie wydają się być korekty spadkowe w obecnym trendzie, a ich rozpiętość jest z czasem coraz mniejsza. Potwierdza to duże zaangażowanie kupujących w utrzymanie obecnego kierunku na rynku czarnego złota.

I właśnie na overbalance będziemy się skupiać w poniższej analizie technicznej. Mamy przygotowane scenariusze z szeroką i lokalną korektą spadkową, które wyznaczają najbliższe poziomy popytowe na WTI. Różnica w potencjalnym targecie nie przekracza 0,5 USD, bowiem dolna podstawa prostokąta to poziom cenowy 60,6 USD, natomiast szerokie OneToOne wyznacza strefa popytowa po cenie 60,2 USD za baryłkę.

Czekamy na dane o zapasach   jaki będzie ich wpływ na ceny ropy naftowej?

WTI H1

źródło: xStation

Dane o zapasach

Patrząc na dość obszerny zasięg spadków jaki musi wykonać rynek powinny to być układy na początek nowego tygodnia, jednak impulsem do zmienności mogą być dzisiejsze dane o zapasach paliw. Publikacja raportu zaplanowana jest na godzinę 17:00 polskiego czasu. Oczekiwana zmienność zależna będzie od poziomu zaskoczenia rynkowego. Analitycy prognozują spadek zapasów za ostatni tydzień na poziomie 1,7 mln baryłek. W ubiegłym tygodniu wynik ten oscylował na poziomie -1,1 mln baryłek. Scenariuszowi z overbalance sprzyjać będzie zaskakujący wynik w postaci wzrostu zapasów za ostatni tydzień.

Czekamy na dane o zapasach – jaki będzie ich wpływ na ceny ropy naftowej?
5 (100%) 1
Poprzedni artykułDane makro 27.12.2019 – zapasy ropy naftowej, sprzedaż detaliczna
Następny artykułDane makro 30.12.2019 – PKB, sprzedaż detaliczna
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.