Rynki akcyjne na szczytach – Czy to czas na głębszą korektę?

0
224

Fala spadkowa

Poniższy wykres przedstawia notowania polskiego indeksu giełdowego WIG20 na interwale tygodniowym. Pozwala to zaprezentować dynamikę kursu na przestrzeni ostatnich kilku lat. W tym czasie notowania ukształtowały zakres wahań o rozpiętości mniej więcej 1 400 punktów.

Lewa strona wykresu rozpoczyna się od szczytu cenowego po kursie 2 650 punktów. Lata 2018 oraz 2019 przyniosły jednak wyraźny negatywny sentyment. Przez ten okres czasu obserwowaliśmy sukcesywną wyprzedaż na rynku akcyjnym. Zakończeniem tej tendencji przyniosła panika z początku pandemii.

Rynki akcyjne na szczytach   Czy to czas na głębszą korektę?

WIG20 W1

źródło: xStation

Opór

Notowania odrobiły większość wcześniejszych strat, a kurs testuje obecnie głębokie mierzenie wewnętrzne 88,6% fibo. Jest to opór na poziomie cenowym 2 490 punktów. Poniżej zaznaczyłem kilka ostatnich sesji przez, które notowania testują wyznaczony scenariusz. Widoczne jest słabnące zaangażowanie strony popytowej.

Rynki akcyjne na szczytach   Czy to czas na głębszą korektę?

WIG20 D1

źródło: xStation

Poprzedni artykułCzy to koniec trendu wzrostowego na ropie?
Następny artykułINSTYTUT TRADINGU
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.