"Sposoby na zrzędę"

0
636
Ile razy zdarzyło Wam się słyszeć negatywne komentarze na temat wykonywanej przez Was pracy? Ile razy osoby niezwiązane z branżą, nieposiadające odpowiedniej wiedzy w dziedzinie, którą się zajmujecie przepowiadały Wam rychłą porażkę? Jak radzić sobie ze zrzędą, której ulubionym zajęciem jest poddawanie w wątpliwość każdego planu i akcji jaką staramy się podjąć?
Zapraszamy do lektury artykułu „Sposoby na zrzędę” publikowanego w pierwszym numerze nowego na rynku kwartalnika „Pierwszy milion”. Autorka tekstu, Anna Kowalik, w kilku zwięzłych punktach prezentuje proste metody radzenia sobie ze sceptykami. Oto one…

  • „Zrzędy mogą skutecznie podkopać motywację, gdy decydujesz się na coś związanego z dużą zmianą. Są jednak stałym elementem życia. Trzeba się z tym pogodzić i ogranicznyć ich wpływ systemowo, ktok po kroku.
  • Odróżnij frustratów od wrogów. Poznaj ich sposób działania. Zastanów się, którym warto poświęcić czas i zamienić w zwolenników.
  • Zidentyfikuj najbarziej wpływową zrzędę. To ona najsukteczniej potrafi zniechęcić nas do działania. Mąż, żona, rodzic, przyjaciel… Jeśli krytykuje twoje plany z niewiedzy, musisz poświęcić czas na wyjaśnienia. Efekty przynosi także zaangażowanie jej w prace nad nowym biznesem.
  • Wiedz komu i co możesz powiedzieć. Musisz selekcjonować treść i ilość informacji jaką dostarczasz zrzędom. Każda dodatkowa wiedza o towjej sytuacji może być dla nich pożywką dla nowych komentarzy.
  • Nie daj się sprowokować. Wchodzenie w spór ze zrzędami niepotrzebnie zabierze ci cenną energię. Nerwowa reakcja na krytykę tylko zachęci tetryka do dalszych wypowiedzi, bo wie, że dotknął wrażliwej struny. Wysłuchaj, podziękuj, zmień temat…
  • Konsekwentnie buduj relacje. Nawet jeśli twoja decyzja prowokuje innych do negatywnych komenatrzy i zachowań, wyjaśnij jakie zmiany nastąpią i jak będziesz od tej pory działać. Uzgodnij zasady funkcjonowania i konsekwentnie trzymaj się ustaleń.
  • Poszukaj wsparcia. Nie jesteś sam. Wiele osób zmaga się codziennie z podobnymi problemami. Poszukaj stowarzyszeń pomagających przedsiębiorcom, wspólnot i grup wsparcia w internecie. Ich członkowie już przechodzili przez podobne zmagania. Wesprą i zaproponują adekwatne rozwiązania. Twoje doświadczenie też im się przyda.
  • Utrzymuj kontakt z entuzjastami. Entuzjazm jest zaraźliwy tak samo jak frustracja. Poszukaj wokół siebie ludzi inspirujących. Nastawionych na działanie, a nie ocenę. Zakręconych na rozwiązania, a nie na analizowanie porażek. Umów się na spotkanie, pójdź na piwo. Naładuj się ich energią.

Pamiętaj: sukces lepiej smakuje, gdy udowodnisz wszystkim, że się mylili, nie wierząc w ciebie!”
Anna Kowalik, Sposoby na zrzędę, „Pierwszy milion”, 2012 nr 1 (październik – grudzień), s. 122.