Bestseller uznany w Stanach Zjednoczonych za najlepszą książkę dotyczącą inwestowania w 1992 r.
Autor przedstawia w niej, w zwięzły i klarowny sposób, idee leżące u podstaw swych sukcesów inwestycyjnych. Są one wypadkową kilku elementów: historycznych studiów poszczególnych rynków, stosowania narzędzi analizy technicznej i fundamentalnej, elementów statystyki i rachunku prawdopodobieństwa, znajomości praw rządzących ekonomią i polityką oraz fundamentu metody Sperandeo – Teorii Dowa.
Najważniejsze zagadnienia poruszane w książce „Trader VIC”:
- Zrozumienie istoty ruchów cenowych. Teoria Dowa jako ogólna metoda przewidywania zachowań rynku.
- Trendy cenowe. Czynniki wpływające na ich powstawanie, najlepsze metody techniczne służące do określania zmian trendu jako wstępne kryterium wyboru instrumentów.
- Analiza techniczna. Linie trendu, średnie ruchome, wskaźniki siły względnej, oscylatory – ich znaczenie i zastosowanie.
- Analiza fundamentalna. Sposoby wyboru spółek i rynków.
- Prawa ekonomii. Rynek i pieniądz, efekty rządowej interwencji na rynkach, cykle koniunktury jako rezultat ekspansji kredytowej i ograniczeń wprowadzonych przez rząd.
- Zarządzanie pieniędzmi. Sposoby określania ryzyka i ograniczanie związanego z nim zaangażowania kapitału.
- Dyscyplina emocjonalna. Pojęcie sukcesu, ustalanie celów, techniki używane do uzyskania motywacji; konflikt i spirala samodestrukcji.
Victor Sperandeo – amerykański trader, komentator finansowy, autor książek o inwestowaniu. Karierę na Wall Street rozpoczął tuż po zakończeniu szkoły średniej. W wieku 25 lat założył swoją pierwszą firmę inwestycyjną, która po sześciu miesiącach działalności stała się największym dealerem opcji na świecie. Obecnie zarządza dwoma podmiotami działającymi w branży finansowej – Alpha Financial Technologies LLC oraz EAM Partners L.P.
Sperandeo specjalizuje się w inwestycjach w sektorze energetycznym i metalurgicznym. Podczas swojej niezwykle długiej historii na Wall Street inwestował nie tylko własne, ale również cudze pieniądze, w tym miliarderów, takich jak Leon Cooperman czy George Soros. Prowadząc fundusz inwestycyjny, przez osiemnaście kolejnych lat osiągał średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 72%. Pierwszą stratę odnotował w 1990 roku. Niesamowite wyniki umożliwiły mu współpracę z wieloma bankami inwestycyjnymi: HSBC, RBS i Nomura; sprawiły, że jego opinie były wielokrotnie cytowanie w prasie branżowej, między innymi „The Wall Street Journal” i „Stock & Commodities”. Otrzymywał również liczne zaproszenia do programów telewizyjnych: CNBC, CNN i Fox. Wywiad z nim znalazł się również w popularnej książce o słynnych traderach „Mistrzowie rynków finansowych”, autorstwa Jacka Schwagera.
Powszechne uznanie zdobył, przewidując krach na amerykańskiej giełdzie z 19 października 1987 roku. Ziad Abdelnour umieścił go na liście 100 najlepszych traderów na Wall Street. Handel na giełdzie porównuje do pokera, w którym liczą się psychologia i matematyka. Jak przystało na wytrawnego tradera, zawsze gra według ustalonych przez siebie zasad i trzyma się wyznaczonego planu. Dyscyplinie emocjonalnej ufa bardziej niż inteligencji, ponieważ jego zdaniem stanowi ona podstawę osiągania sukcesów na giełdzie. Jedna z jego zasad brzmi:
„Nigdy nie kupuj tylko dlatego, że cena jest nisko i nigdy nie sprzedawaj wyłącznie dlatego, że cena jest wysoko”.