3 x Motyl. Czy popularne układy harmoniczne zadziałają na surowcach?

0
168

Wybronione wsparcie na gazie ziemnym

Dwie potężne fale wyprzedaży z końca października i początku listopada zatrzymały się na poziomie wsparcia 4.75-4.80. Trwa reakcja wzrostowa po odbiciu od tego poziomu oraz po utworzeniu formacji podwójnego dna. Zasięgiem może być zakres poprzedniej korekty wzrostowej (zielone prostokąty), gdzie może uaktywnić się podaż. Gdyby do tego doszło w dalszym ciągu w grze jest potencjalna formacja Motyla (Butterfly) z punktem D na zniesieniu 127.2% czyli w okolicach 4.43. Jest tam ponadto poziom ZZB, czyli poprzedni opór z końca sierpnia.

3 x Motyl. Czy popularne układy harmoniczne zadziałają na surowcach?

NATGAS D1

Źródło: xStation

Potencjalny Motyl na ropie WTI

Okolice 80$ za baryłkę ponownie wygenerowały akcję popytową na wykresie ropy WTI. Ta wzrostowa reakcja może być falą BC w potencjalnym układzie harmonicznym Motyla. Pierwszy konieczny warunek to oczywiście przebicie okolic 80$. Punkt D formacji znajduje się na poziomie 76.40 i jest również obszarem wymienności funkcji (opór staje się wsparciem).

3 x Motyl. Czy popularne układy harmoniczne zadziałają na surowcach?

ROPA WTI H4

Źródło: xStation

Złoto – 2 x formacja harmoniczna

Na wykresie dziennym złota możemy doszukać się dwóch formacji harmonicznych, które właśnie się wypełniają. Ze względu na perspektywę sesyjną, konieczne jest wyczekanie setupu i jego potwierdzenie.

Jedna formacja to układ Gartleya z mierzeniem fali spadkowej trwającej od czerwca do sierpnia (różowy kolor). Po reakcji na poziomie 61.8 z pierwszych dni września i dość znacznych spadkach, popyt odrobił straty i obecnie testowane jest zniesienie 78.6. Walka na tych poziomach trwa już 5-ty dzień.

Druga z formacji to układ Motyla (niebieski kolor), gdzie fala BC Gartleya stanowi odcinek XA formacji Motyla. Tu wypełnienie układu ma miejsce na zniesieniu zewnętrznym 127.2.

3 x Motyl. Czy popularne układy harmoniczne zadziałają na surowcach?

ZŁOTO D1

Źródło: xStation

Poprzedni artykułSytuacja techniczna na popularnych parach z jenem
Następny artykułKurs Ethereum w korekcie spadkowej
Michał Kalista
Michał Kalista – z rynkami finansowymi związany od 2007 roku, zaczynał od GPW, w 2017 odkrył rynek Forex; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie docenia i uwzględnia w tradingu wagę fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie stosuje formacje harmoniczne, geometrię rynku oraz klasyczną analizę techniczną. Ciągle doskonali i rozwija swój warsztat poprzez szkolenia, webinary i konferencje. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.