Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza Dash (DASH)

Analiza Dash (DASH)

Analiza Dash

Dash oferuje błyskawiczną egzekucję zleceń i pełną anonimowość. Dzięki temu kryptowaluta ta może być ważnym konkurentem nawet dla gigantów świata walut cyfrowych.

Kryptowaluta Dash i jej specyficzna budowa

Kryptowaluty Dash stworzone zostały w 2014 roku (początkowo jako Xcoiny i Darkcoiny), a od 2015 roku oficjalnie została uznana nazwa Dash. Wywodzi się ona ze skrótu Digital Cash, który oznacza po prostu cyfrowe pieniądze. Co ciekawe, twórcy kryptowaluty działali pod wspólnym pseudonimem Datoshi Nakamoto, bezpośrednio nawiązujący w ten sposób do twórcy (lub twórców) Bitcoina – Satoshiego Nakamoto. Obecnie wiadomo jednak, że głównym twórcą Dash był i jest Evan Duffield.

Czym charakteryzuje się kryptowaluta Dash? Przede wszystkim na uwagę zasługuje interesująca budowa coina. Opierają się one bowiem na algorytmie X11, który wymaga nawet o połowę mniej energii do przetwarzania względem większości innych algorytmów, na jakich oparte są kryptowaluty. Dash można zatem stosunkowo łatwo wydobywać (kopać). Sieć projektu opartego na technologii blockchain (łańcuchu bloków) jest – jak większość sieci kryptowalut z takimi wyjątkami, jak np. Ripple – zdecentralizowana i składa się z węzłów. Węzły te, zwane Masternodami, są jednak o tyle charakterystyczne, że posiadanie ich związane jest z koniecznością wysłania przez użytkownika 1000 Dash, co jest swoistym zastawem. Użytkownicy Masternodów mogą zarabiać na odsetkach, otrzymywać wynagrodzenie za kopanie bloku, a nawet głosować nad ewentualnymi zmianami działania systemu. Dash był pierwszą walutą, w której wprowadzono takie rozwiązanie, jak zdecentralizowany system głosowania.

Istotną cechą sieci Dash jest błyskawiczna egzekucja zleceń, która nie wymaga odgórnego potwierdzenia przez uczestnika transakcji. Kolejną ważną cechą Dash jest anonimowość – w przypadku tej sieci została całkowicie wyeliminowane możliwości śledzenia nadawcy transakcji, co zawdzięcza się wbudowanemu systemowi DarkSend. Podsumowując, całkowita anonimowość, zdecentralizowany system głosowania, szybkość wykonywania transakcji, a także łatwość uprawiania miningu czynią z kryptowaluty Dash godnego rywala tak wielkich projektów, jak Bitcoin czy Ethereum.

Analiza techniczna Dash

Historyczne minimum cenowe Dash zostało wyznaczone w grudniu 2018 roku na poziomie 0,0176 (DASH/BTC). Poziom ten może być dla kryptowaluty silną linią wsparcia, powstrzymującą przed dalszymi spadkami. Przyłożywszy linię trendu do dwóch największych szczytów DASH/BTC – w marcu 2017 roku i dalej w grudniu tego samego roku – dostrzegalny jest wyraźny trend spadkowy, pokonanie którego może być wyznaczone przez zyskanie wartości ok. 0,033.

W ujęciu DASH/USD linia wsparcia usytuowana została na poziomie ok. 60 dolarów, z kolei następna linia oporu, z jakim przyjdzie walczyć DASH, usytuowana jest w okolicach 150 – 160 USD.

Analiza fundamentalna – perspektywy dla Dash

Przyszłe wartości kursu DASH/USD zależą przede wszystkim od sytuacji na całym rynku kryptowalut, głównie jednak od samego Bitcoina. Ze względu na fakt, że pozostałe kryptowaluty – mniej lub bardziej – uzależnione są BTC, dalsza perspektywa wydaje się stosunkowo zamglona.

Pod względem analizy fundamentalnej istotny jest fakt, że Even Duffield z zespołem wciąż pracują nad udoskonalaniem projektu Dash. Dzięki temu inwestorzy i spekulanci mają większe poczucie pewności, że projekt nie służy jedynie mechanizmowi pump&dump. Sieć Dash, zgodnie z zapowiedziami Duffielda, ma być w 100% zdecentralizowana, a system Masternode ma być sprawniejszy.

Analiza kryptowaluty EOS

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live