Co czeka pary z jenem w najbliższym czasie w kontekście panującego sentymentu na rynku?

0
881

SENTYMENT RISK ON i RISK OFF NA RYNKACH

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto przeanalizować panujący na rynku sentyment w kontekście awersji do ryzyka lub jej braku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w czasie dobrej koniunktury, bez większych zawirowań w gospodarce panuje mniejsza awersja do ryzyka (sentyment Risk on), czyli zyskują aktywa określane jako bardziej ryzykowne (akcje, waluty surowcowe AUD, CAD, NZD oraz euro i funt) a sprzedawane są aktywa określane jako bezpieczne przystanie: jen japoński (JPY), frank szwajcarski (CHF). Popatrzmy zatem na wykresy par walutowych z jenem, gdzie szukać przewag rynkowych.

 

WYKRES EURJPY

 

Co czeka pary z jenem w najbliższym czasie w kontekście panującego sentymentu na rynku?

EURJPY – H4

Źródło: xStation

 

Na wykresie H4 widać w dłuższym terminie kurs poruszający się w szerokim kanale zwyżkującym. Mniej więcej od końca października trwała korekta spadkowa poruszająca się w spadkowym kanale cenowym, który został wybity mocną popytową świecą dn. 27.11.2019. Wykorzystując nasze ulubione techniki Fibonacciego mierzymy zniesienie Fibo ostatniego ruchu spadkowego i znajdujemy reakcję ceny na poziom 61,8% w dn. 18.11.2019. Obecnie jesteśmy prawdopodobnie w trakcie rysowania się fali CD, której zaksięgowanie na poziomie 78,6 Fibo utworzy nam formację harmoniczną Gartleya w okolicy okrągłego poziomu cenowego 121,00. Dodatkowo mniej więcej w tym obszarze klastruje się korekta 1:1 ostatniego ruchu wzrostowego. Miejsce to byłoby więc okazją do zagrania short mając jednak na uwadze, że szerszy trend jest nadal wzrostowy. Także należy pamiętać o sensownych poziomach Take Profit.

WYKRES AUDJPY

 

Co czeka pary z jenem w najbliższym czasie w kontekście panującego sentymentu na rynku?

AUDJPY – H4

Źródło: xStation

 

Para porusza się również w trendzie wzrostowym prowadzonym przez linię trendu. Na przeszkodzie dalszym wzrostom może stanąć klaster złożony ze zniesienia wewnętrznego 50% + projekcją FE100 (okolice 74.44-74.49). Jednak wydaje się, że mocniejszym oporem może być wyższy poziom cenowy, na którym jest „lubiane” przez pary z jenem zniesienie 61,8% oraz wydłużenie 127,2 ostatniej korekty wzrostowej. Dodatkowo poziom ten wzmacnia ewentualna formacja głowy z ramionami zaznaczona na wykresie czerwonymi strzałkami.

WYKRES CADJPY

 

Co czeka pary z jenem w najbliższym czasie w kontekście panującego sentymentu na rynku?

AUDJPY – H4

Źródło: xStation

Na wykresie podobnie jak w poprzednich parach panuje trend wzrostowy. Cena jest prowadzona przez wzrostowy kanał cenowy. Od końca października trwała spadkowa korekta, która poruszała się w klinie zniżkującym. W najbliższym czasie powinno dojść do zaksięgowania poziomu 61,8 ostatniego ruchu spadkowego. Dodatkowo poziom ewentualnej dystrybucji wzmacnia wydłużenie 161,8 ostatniej korekty wzrostowej. Poziom ok. 82.70 pokrywa się również z prawym ramieniem formacji głowy z ramionami, co może na jakiś czas zatrzymać wzrosty.

Jak wynika z powyższych wykresów na rynku widać osłabienie jena w stosunku do walut surowcowych i euro, co faworyzuje pozycje długie na tych parach. Zbliżamy się jednak do istotnych oporów. Jak wiemy, żyjemy w czasach gdy jeden tweet czy jeden news może mocno potrząsnąć rynkiem, także ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Ponadto, nadal „wiszą” nad rynkiem ryzyka takie jak niepewność związana z Brexitem czy wojna handlowa USA-Chiny.