Dwie strefy wsparcia
Przez cały grudzień trwa ewidentny trend wzrostowy na ropie naftowej. Z poziomu 57 dolarów za baryłkę, notowania wyznaczyły dziś maksimum po cenie 62 dolary za baryłkę. Mamy tu więc blisko 9% wzrost ceny WTI w ostatnich tygodniach. Płytkie wydają się być korekty spadkowe w obecnym trendzie, a ich rozpiętość jest z czasem coraz mniejsza. Potwierdza to duże zaangażowanie kupujących w utrzymanie obecnego kierunku na rynku czarnego złota.
I właśnie na overbalance będziemy się skupiać w poniższej analizie technicznej. Mamy przygotowane scenariusze z szeroką i lokalną korektą spadkową, które wyznaczają najbliższe poziomy popytowe na WTI. Różnica w potencjalnym targecie nie przekracza 0,5 USD, bowiem dolna podstawa prostokąta to poziom cenowy 60,6 USD, natomiast szerokie OneToOne wyznacza strefa popytowa po cenie 60,2 USD za baryłkę.
WTI H1
źródło: xStation
Dane o zapasach
Patrząc na dość obszerny zasięg spadków jaki musi wykonać rynek powinny to być układy na początek nowego tygodnia, jednak impulsem do zmienności mogą być dzisiejsze dane o zapasach paliw. Publikacja raportu zaplanowana jest na godzinę 17:00 polskiego czasu. Oczekiwana zmienność zależna będzie od poziomu zaskoczenia rynkowego. Analitycy prognozują spadek zapasów za ostatni tydzień na poziomie 1,7 mln baryłek. W ubiegłym tygodniu wynik ten oscylował na poziomie -1,1 mln baryłek. Scenariuszowi z overbalance sprzyjać będzie zaskakujący wynik w postaci wzrostu zapasów za ostatni tydzień.