Czy zobaczymy dolara powyżej 4 PLN?

0
71

Kolejny test poziomu oporu

Para USDPLN kolejny raz podchodzi pod strefę 3.95-3.97. W okresie ostatniego roku jest to trzecia próba przebicia tego poziomu oporu. Poprzednie próby z marca 2021 i października 2020 za każdym razem kończyły się odpadnięciem od tych poziomów i rajdem na południe. W szerszej perspektywie para porusza się w trendzie horyzontalnym o zakresie około 30 groszy. Warto rozpatrzeć oba scenariusze, w zależności od tego, co wykona rynek. Popatrzmy na wykres w perspektywie tygodniowej.

Czy zobaczymy dolara powyżej 4 PLN?

USDPLN W1

Źródło: xStation

Wspomniany obszar oporu nie jest przypadkowy, ale stanowi zniesienie wewnętrzne 50% całego ruchu spadkowego trwającego od marca do grudnia 2020. Każdy kolejny retest poziomu Fibo osłabia go. Czego więc możemy spodziewać się w odniesieniu do USDPLN w dłuższej perspektywie?

Dwa scenariusze

  1. Kolejne odrzucenie poziomu 50% – tu ważne jest potwierdzenie w postaci zamknięcia świecy tygodniowej. Poprzednie odpadnięcia ceny od tych poziomów były inicjowane formacjami świecowymi (objęcia bessy, pinbarem – zaznaczone strzałki na wykresie);
  2. Trwałe przebicie poziomu 3.95-3.97 – oznacza atak na okrągły poziom 4 PLN i możliwą reakcję na silne zniesienie wewnętrzne 61.8. Trwalsze umocnienie dolara względem polskiej waluty skutkowałoby szukaniem okazji na głębokich zniesieniach Fibo w okolicach 4.15 (formacja Leonarda) lub 4.23 (formacja Nietoperza). Ten ostatni poziom jest dodatkowo wzmocniony wydłużeniem Fibo FE161.8.
Poprzedni artykułCzy popyt na Bitcoinie wytrzyma presję?
Następny artykułMój nowy system RENKO – dlaczego te wykresy są tak skuteczne w tradingu?
Michał Kalista
Michał Kalista – z rynkami finansowymi związany od 2007 roku, zaczynał od GPW, w 2017 odkrył rynek Forex; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie docenia i uwzględnia w tradingu wagę fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie stosuje formacje harmoniczne, geometrię rynku oraz klasyczną analizę techniczną. Ciągle doskonali i rozwija swój warsztat poprzez szkolenia, webinary i konferencje. Z wykształcenia inżynier chemik, po 13 latach pracy w korporacji postanowił oddać się w pełni rynkom finansowym by spełniać marzenia o wolności i niezależności. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.