Dokąd potrwają spadki na funcie?

0
115

Szersza perspektywa

Trwa fala umocnienia dolara amerykańskiego względem głównych walut. GBPUSD jest jedną z par, która dość mocno spadała w dniu wczorajszym osłabiając się o prawie 1.3%. Dzisiejsza sesja europejska przynosi pogłębienie spadków. Warto rozszerzyć perspektywę i spojrzeć na wykres obejmujący przedział ostatniego roku.

Dokąd potrwają spadki na funcie?

GBPUSD D1

Źródło: xStation

Wzrosty na GBPUSD rozpoczęły się dokładnie rok temu pod koniec września 2020. Po mocnym rajdzie na północ funt zdołał się umocnić wobec USD o ponad 1500 pipsów. Lokalny szczyt miał miejsce pod koniec lutego tego roku i po chwilowych spadkach okolice 1.42400 zostały ponownie przetestowane w okolicach maja-czerwca. Została utworzona formacja podwójnego szczytu, która doprowadziła do przeceny na parze o ponad 700 pipsów.

Klaster Fibo

Obecnie testowane są dość ważne poziomy wsparcia, które stanowi zniesienie wewnętrzne całego dużego ruchu wzrostowego opisanego powyżej. Obszar 1.3450-1.3460 był już miejscem reakcji ceny w przeszłości. Dodatkowo nakłada się na niego zniesienie zewnętrzne 127.2 największej korekty wzrostowej obecnych spadków.

Z punktu widzenia klasycznej analizy technicznej doszło w dniu wczorajszym do wybicia dołem z dużej formacji trójkąta zaznaczonej na wykresie. Gdyby doszło do reakcji popytu na opisany klaster Fibo, ewentualne wzrosty mogłyby doprowadzić do ruchu powrotnego do wybitego trójkąta. W związku z tym, że operujemy na wykresie dziennym warto poczekać na potwierdzenie w postaci formacji świecowej na niższym interwale.

Poprzedni artykułMój nowy system RENKO – dlaczego te wykresy są tak skuteczne w tradingu?
Następny artykułSzeroka przestrzeń do umocnienia USD
Michał Kalista
Michał Kalista – z rynkami finansowymi związany od 2007 roku, zaczynał od GPW, w 2017 odkrył rynek Forex; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie docenia i uwzględnia w tradingu wagę fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie stosuje formacje harmoniczne, geometrię rynku oraz klasyczną analizę techniczną. Ciągle doskonali i rozwija swój warsztat poprzez szkolenia, webinary i konferencje. Z wykształcenia inżynier chemik, po 13 latach pracy w korporacji postanowił oddać się w pełni rynkom finansowym by spełniać marzenia o wolności i niezależności. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.