Retest formacji harmonicznej
Patrząc na ostatnie tygodnie wykresu USDCAD, możemy dostrzec dwa szerokie swingi o podobnych zasięgach. Przez cały październik budowana była fala spadkowa o rozpiętości 305 pipsów, natomiast w listopadzie spadki te zostały w blisko 90% odrobione. Rynek zaksięgował bowiem układ harmoniczny Nietoperza na głębokim współczynniku wewnętrznym 88,6% fibo. Dostaliśmy tam dodatkowe potwierdzenie w postaci podwójnego szczytu, po którym podaż jest wyraźnie aktywna.
Nasz scenariusz zakłada jednak pogłębienie spadków poniżej pierwszego dołka (1,3254) i zejście w okolice 1,3235. Mamy tam bowiem wyznaczone zakończenie układu overbalance, który odkładamy z największej korekty spadkowej podczas obecnych wzrostów. W tym przypadku jest to fala BC z układu harmonicznego Nietoperza. Na tym poziomie możemy również dostrzec lokalną biegunowość i silny popyt podczas ubiegłotygodniowej sesji. Jest to element, który zwiększa prawdopodobieństwo obrony dolnej podstawy prostokąta, w przypadku pogłębienia lokalnych dołków z ostatnich godzin.
USDCAD H4
źródło: xStation
Lokalna korekta prosta
Poniższy wykres prezentuje nieco węższe spojrzenie na rynek Kanadyjczyka. Odcinamy się tutaj od scenariusza średnioterminowego i próbujemy bazować na interwale 30-minutowym. W takich okolicznościach powinniśmy spodziewać się większej precyzji na wyznaczonych poziomach technicznych.
Interesuje nas korekta lokalnego swingu (1,3190 – 1,3325), która buduje się od kilku sesji. Zasięgi w obecnym tygodniu z pewnością nie są satysfakcjonujące dla traderów, dlatego czekamy na solidny impuls do zwiększenia dynamiki. Tym impulsem powinno być zaksięgowanie korekty prostej AB=CD na poziomie cenowym 1,3243. Dodatkowym potwierdzeniem dla tej strefy technicznej jest silny współczynnik 61,8% z całej fali wzrostowej.
USDCAD M30
źródło: xStation