Dwa scenariusze na amerykańskim dolarze – który okaże się okazją do zysku?

0
827

Retest formacji harmonicznej

Patrząc na ostatnie tygodnie wykresu USDCAD, możemy dostrzec dwa szerokie swingi o podobnych zasięgach. Przez cały październik budowana była fala spadkowa o rozpiętości 305 pipsów, natomiast w listopadzie spadki te zostały w blisko 90% odrobione. Rynek zaksięgował bowiem układ harmoniczny Nietoperza na głębokim współczynniku wewnętrznym 88,6% fibo. Dostaliśmy tam dodatkowe potwierdzenie w postaci podwójnego szczytu, po którym podaż jest wyraźnie aktywna.

Nasz scenariusz zakłada jednak pogłębienie spadków poniżej pierwszego dołka (1,3254) i zejście w okolice 1,3235. Mamy tam bowiem wyznaczone zakończenie układu overbalance, który odkładamy z największej korekty spadkowej podczas obecnych wzrostów. W tym przypadku jest to fala BC z układu harmonicznego Nietoperza. Na tym poziomie możemy również dostrzec lokalną biegunowość i silny popyt podczas ubiegłotygodniowej sesji. Jest to element, który zwiększa prawdopodobieństwo obrony dolnej podstawy prostokąta, w przypadku pogłębienia lokalnych dołków z ostatnich godzin. 

Dwa scenariusze na amerykańskim dolarze   który okaże się okazją do zysku?

USDCAD H4

źródło: xStation

Lokalna korekta prosta

Poniższy wykres prezentuje nieco węższe spojrzenie na rynek Kanadyjczyka. Odcinamy się tutaj od scenariusza średnioterminowego i próbujemy bazować na interwale 30-minutowym. W takich okolicznościach powinniśmy spodziewać się większej precyzji na wyznaczonych poziomach technicznych.

Interesuje nas korekta lokalnego swingu (1,3190 – 1,3325), która buduje się od kilku sesji. Zasięgi w obecnym tygodniu z pewnością nie są satysfakcjonujące dla traderów, dlatego czekamy na solidny impuls do zwiększenia dynamiki. Tym impulsem powinno być zaksięgowanie korekty prostej AB=CD na poziomie cenowym 1,3243. Dodatkowym potwierdzeniem dla tej strefy technicznej jest silny współczynnik 61,8% z całej fali wzrostowej.

Dwa scenariusze na amerykańskim dolarze   który okaże się okazją do zysku?

USDCAD M30

źródło: xStation

Poprzedni artykułDane makro 27.11.2019 – zapasy ropy naftowej, PKB
Następny artykułDalsze spadki na Bitcoinie. Silnie emocje inwestorów. Czy to koniec Bitcoina?
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.