Dwa szerokie swingi na SP500

0
623

Patrząc na wykres amerykańskiego S&P500 w perspektywie średnioterminowej, kurs wykonał dwa swingi o rozpiętości blisko 500 punktów każdy. Już pierwszej chwili dostrzec można, że poza targetem, nie mają ze sobą wiele cech wspólnych. Fala spadkowa od początku grudnia 2018 roku, była dynamiczna i wykonała swój wynik jeszcze przed zakończeniem roku. Korekty były szybkie, ale największa z nich równa się rozpiętości z fali wzrostowej. 

Prezentowany przykład potwierdza założenie, iż największa zmienność panuje w punktach zwrotnych na wykresie. Po dość dynamicznych spadkach z grudnia, kurs wykonał bardzo szybki zwrot w ostatnie dni grudnia i rok 2019 rozpoczął się od poprawy sentymentu wśród inwestorów.

Dwa szerokie swingi na SP500

SP500 H4

źródło: xStation

Rynek w dniu wczorajszym osiągnął strefę oporu 2800 punktów, a więc było to rozegrane w czasie ponad dwukrotnie dłuższym niż fala spadkowa. Dwie największe korekty pojawiły się na samym początku fali wzrostowej, a obecnie korzystamy z nich wyznaczając wsparcie dla SP500. Dolna podstawa overbalance znajduje się w okolicy linii trendu wzrostowego, poprowadzonej od drugiej połowy stycznia. Jest to poziom cenowy 2730 punktów. Strefa oporu ~ 2800 pkt potwierdzona jest przez mierzenie 78,6% ze swingu spadkowego w czwartym kwartale 2018 roku. Pierwsza reakcja sprzedających już się pojawiła, obserwujemy jak będzie wyglądała kontynuacja w dalszej części tygodnia.

Dwa szerokie swingi na SP500
3 (60%) 2
Poprzedni artykułRipple potwierdza dwa poziomy techniczne
Następny artykułDane makro 26.02.2019
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.