Dziś wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu!

0
560

Dziś wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu!

Dzisiejsze najważniejsze wydarzenie makro:  wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu (10:30)

W dniu dzisiejszym 11 sędziów brytyjskiego Sądu Najwyższego zdecyduje czy o rozpoczęciu rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zadecyduje samodzielnie rząd, czy też potrzebna będzie zgoda brytyjskiego parlamentu. 

Uniknięcie Brexitu jest praktycznie niemożliwe, mimo że większość parlamentarzystów jest proeuropejska, to deklarują oni, że nie sprzeciwią się wynikowi referendum i będą respektowali decyzję obywateli. Choć mogą stawiać swoje warunki, które spowodują, że wyjście z UE będzie nieco „łagodniejsze”. W takiej sytuacji wysoce prawdopodobna będzie próba utrzymania członkostwa w unijnym jednolitym rynku.

Premier Wielkiej Brytania Theresa May planuje uruchomić art. 50 traktatu o UE do końca marca 2017 r. Dzisiejszy wyrok na niekorzyść rządu brytyjskiego może przedłużyć moment wyjścia UK z Unii Europejskiej.

Wyrok na korzyść parlamentu ucieszy spekulantów i inwestorów, a to może przyczynić się do aprecjacji funta. Następstwem tego będą wzrosty na parze walutowej GBPUSD. Jeżeli wygra tę batalię Theresa May wraz z rządem to będzie mogła rozpocząć rozmowy dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej, bez wcześniejszej zgody parlamentu. A to wywoła najprawdopodobniej kolejną lawinę strachu na uczestników rynku. Skutkiem tego będzie ponowne osłabienie funta brytyjskiego. Rezultatem takiej sytuacji będą spadki na rynku GBPUSD.

Spójrzmy na techniczną sytuację na kablu. Mogą tutaj powstać ciekawe setupy, które zostaną prawdopodobnie przetestowanie w okolicach godziny 10:30.

Jeżeli decyzja Sądu Najwyższego będzie na korzyść parlamentu, to możliwe są wzrosty na parze GBPUSD. Byki mogą dotrzeć do dwóch istotnych obszarów cenowych, które stanowią barierę dla dalszych wzrostów. Pierwsza potencjalna strefa podażowa, którą będzie musiał pokonać rynek znajduje się w okolicach okrągłego poziomu 1.26000 i współczynnika 78.6%. Różowy obszar ZZB (zasady zmiany biegunów) był wielokrotnie respektowany. Podczas zwiększonego wolumenu, są większe szanse, że zostanie on wybity górą.

W razie silniejszych wzrostów, możliwy jest test potencjalnej geometrycznej korekty prostej (AB=CD), na wysokości kursu 1.26800, w pobliżu zniesienia 88.6%. Te zgrupowanie znajduje się w technicznej strefie, która może być solidnym oporem dla byków. Pokonanie tego obszaru może otworzyć drogę do przetestowania ostatniego szczytu przy kursie 1.27750 (powstanie klasyczna formacja podwójnego wierzchołka) i próba jego wybicia.

GBPUSD, interwał H4

Dziś wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu!

Jeżeli wyrok SN będzie na korzyść rządu brytyjskiego z Theresą May na czele, to najprawdopodobniej ujrzymy kolejne osłabienie funta, a to przełoży się na spadki na parze walutowej GBPUSD. Pierwsze dwie zapory popytowe mogą wynikać z potencjalnych geometrycznych korekt pędzących:

  • Pierwszy wariant dotyczy szaroniebieskiej struktury, która swoje zakończenie (na ten moment) posiada w okolicach poziomu cenowego 1.24300;
  • Drugi scenariusz zakłada test zielonego układu 1:1, którego podstawa znajduje się (na chwilę obecną) w pobliżu kursu 1.23800.

Niewykluczone, że para walutowa GBPUSD zareaguje wzrostami na te dwie geometryczne korekty pędzące. W przypadku wybicia nowych szczytów, należy zaktualizować położenie dwóch skopiowanych prostokątów, by ich zakończenia posiadały aktualne położenie. Na bazie wspomnianych geometrii może dojść do aktywacji popytu (nawet wielokrotnie).

Jeżeli jednak nastroje uczestników rynków będą bardziej pesymistyczne, możliwe są większe spadki. Wtedy mogą one wyhamować dopiero w okolicach kursu 1.22600, gdzie znajduje się techniczna strefa wsparcia i zniesienie 50%. Obszar ten wielokrotnie narzucał nowy kierunek na kablu (tworząc tzw. schody cenowe). Warto również pamiętać o współczynniku 61.8% (w okolicach okrągłego poziomu cenowego 1.22000), który bardzo często jest respektowany przez GBPUSD (61.8% to najsilniejsze zniesienie wewnętrzne na tym rynku).

GBPUSD, interwał H1

Dziś wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu!

Zapamiętaj!

Analiza fundamentalna bardzo często idzie w parze z analizą techniczną.

Kalendarz makro:

Dziś wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu!


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynik.