Kierunek północny na indeksach. Względna słabość WIG20

0
140

DAX w stronę 16000?

Indeks niemiecki DAX kontynuuje rajd wzrostowy rozpoczęty początkiem zeszłego tygodnia. Inwestorzy w dobrych nastrojach przywitali ostatni tydzień roku. Dwieście punktów dzieli DAXa od dość istotnego poziomu oporu w okolicach 16000. Znajduje się tam kilka technicznych czynników, które mogą przynajmniej na chwilę wyhamować wzrosty:

– zniesienie 78.6 całego swingu spadkowego

– korekta prosta AB=CD

– prawe ramię potencjalnej formacji RGR (głowy z ramionami)

Kierunek północny na indeksach. Względna słabość WIG20

DAX D1

Źródło: xStation

Atak na historyczne maksima na Dow Jones?

W połowie grudnia nastąpił atak podaży w okolicach 36100, który spowodował 4% przecenę na indeksie Dow Jones Industrial. Obecnie ma miejsce próba odrabiania strat i kontynuacja trendu wzrostowego, co może doprowadzić do ustanowienia historycznych maksimów. Na wykresie można rozrysować scenariusz oparty na formacji harmonicznej Deep Crab z punktem decyzyjnym na zewnętrznym mierzeniu 161.8 (okolice 38000). „Po drodze” występuje jeszcze zgrupowanie dwóch zewnętrznych mierzeń 127.2 i 161.8, które może zadziałać jako poziom oporu. Oczywiście na tak rozpędzonym instrumencie ewentualne reakcje spadkowe należy rozpatrywać tylko w charakterze korekt.

Kierunek północny na indeksach. Względna słabość WIG20

DOW JONES D1

Źródło: xStation

Słabość polskiego WIG20

W porównaniu z indeksami zachodnimi, WIG20 zachowuje się względnie słabo. Obecnie cena testuje dopiero najpłytsze zniesienie 38.2. Ciekawa technicznie strefa oporu występuje wyżej w okolicach okrągłego poziomu 2300 i składa się na nią:

– mierzenie 50%

– mierzenie zewnętrzne 161.8

– korekta AB=CD

Kierunek północny na indeksach. Względna słabość WIG20

WIG20 D1

Źródło: xStation

Poprzedni artykułCzy ropa naftowa wraca do trendu wzrostowego?
Następny artykułZmiana trendu na metalach?
Michał Kalista
Michał Kalista – z rynkami finansowymi związany od 2007 roku, zaczynał od GPW, w 2017 odkrył rynek Forex; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie docenia i uwzględnia w tradingu wagę fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie stosuje formacje harmoniczne, geometrię rynku oraz klasyczną analizę techniczną. Ciągle doskonali i rozwija swój warsztat poprzez szkolenia, webinary i konferencje. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.