Kończymy rok na indeksach – poziomy cenowe na DAX i S&P500

0
704

Lokalne wsparcie

Perspektywa na niemieckim indeksie DAX dotyczy ostatnich kilku sesji. Na interwale 30-minutowym interesuje nas przede wszystkim strefa cenowa 13236 punktów. Poziom wyznacza przede wszystkim silna biegunowość obszaru, potwierdzona w okresie przedświątecznym. Dodatkowo wykonujemy pomiar ostatniej fali wzrostowej, który precyzyjnie potwierdza strefę popytową. Mamy tam bowiem silny współczynnik wewnętrzny 61,8% fibo, który jest dziś testowany przez notowania. Wydaje się, iż poniedziałkowe popołudnie jest godne uwagi daytraderów, gdyż możemy otrzymać sygnały do mocnego zamknięcia roku na DAX-ie.

Kończymy rok na indeksach   poziomy cenowe na DAX i S&P500

DAX M30

źródło: xStation

Szeroka perspektywa

Nieco inaczej wygląda scenariusz na amerykańskim S&P500. Jest to w zasadzie kompletnie odmienny scenariusz, przede wszystkim z uwagi na horyzont czasowy. Silne wzrosty na giełdach za oceanem są kontynuowane i poniższy wykres odnosi się do interwału dziennego. Wydaje się, iż rok zakończymy na pułapie 3250 punktów, jednak aktualizujemy motywy pod ewentualną korektę spadkową, która w czwartym kwartale była tylko jedna zasługująca na uwagę. Układ OneToOne odnosi się jednak do spadkowego swingu z przełomu lipca i sierpnia. Zaznaczony prostokąt odkładamy od aktualnego wierzchołka, co wyznacza potencjalny target i poziom wsparcia. Jest to psychologiczny pułap cenowy 3000 punktów, który potwierdza silna biegunowość.

Kończymy rok na indeksach   poziomy cenowe na DAX i S&P500

SP500 D1

źródło: xStation

Kończymy rok na indeksach – poziomy cenowe na DAX i S&P500
5 (100%) 2
Poprzedni artykułDane makro 30.12.2019 – PKB, sprzedaż detaliczna
Następny artykułDane makro 02.01.2020 – indeks PMI dla przemysłu, protokół FOMC
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.