Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza techniczna DAX

Analiza techniczna DAX

Co to jest DAX (DE30)?

DAX to najważniejszych indeks giełdowy naszych zachodnich sąsiadów, a więc parkietu we Frankfurcie. W jego skład wchodzi 30 wybranych spółek niemieckich. Konstrukcja indeksu bierze pod uwagę zarówno ich poszczególną wycenę, ale również wypłaty dywidend co cechuje klasycznych performance index (indeks wynikowy). Wydaje się iż, wśród traderów detalicznych w Polsce jest to zdecydowanie najbardziej popularnych instrument handlowy z grona equity indices. Duża zmienność sesyjna oraz trendowość, pozwala tradować na popularnym DAX-ie w dowolnym horyzoncie czasowym. Szukając instrumentu do typowego daytradingu, wybór niemieckiego indeksu będzie jednym z ciekawszych w ofertach brokerów.

Jak kształtuje się kurs DE30?

Fakt, iż DAX obejmuje 30 największych spółek niemieckiej gospodarki, warunkuje to, iż jego zmienność zależy od zmian wartościowych tych firm. Wybór konkretnych spółek wynika z wielkości ich kapitalizacji oraz obrotu rynkowego. W budowę indeksu zastosowany został system „wagi”, a więc poszczególne spółki posiadają określony poziom wspływu na wrażliwość indeksu DAX. Jego kurs aktualizowany jest z dokładnością do 1 sekundy poprzez popularny system handlu elektronicznego XETRA.

Prognozy na DAX

Mamy czwarty kwartał 2019 roku, a kurs niemieckiego DAX-a zbliża się do poprawienia historycznych maksimów ze stycznia 2018. Mówimy tutaj o wycenie na poziomie 13600 punktów, po której nastąpiła dynamiczna korekta spadkowa. Obecnie rynek przez cały rok 2019 wspina się na coraz wyższe poziomy i odrabia poniesione „straty”. Podchodzą do prognozy nieco statystycznie, 3 z 4 topowych amerykańskich indeksów giełdowych (SP500, Dow Jones, NASDAQ, Russell2000), wyraźnie poprawiło w tym roku historyczne maksima. Możemy tu więc postawić autorską teorię, iż z prawdopodobieństwem 75% zobaczymy historyczne szczyty na niemieckim indeksie jeszcze podczas sesji w 2019 roku. Jest to oczywiście lekko tendencyjna prognoza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby hossa była dalej utrzymywana w ramach wysokiej korelacji dodatniej. Kluczowe wsparcie długoterminowe stanowi dołek z końca ubiegłego roku po kursie 10300 punktów, który jednak wydaje się mocno abstrakcyjny wobec aktualnej wyceny wyraźnie ponad 13 tysięcy.

Analiza techniczna USDPLN

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live