Jaki jest ten początek roku na indeksach giełdowych – przygotowujemy scenariusz na niemieckim DAXie

0
756

Początek roku

Pomimo dość dobrej zmienności na wykresie DAX-a, początek roku przynosi umiarkowany wynik po dwóch tygodniach handlu. Notowania zakończyły grudzień na poziomie mniej więcej 13150 punktów, aby po otwarciu 2020 roku dynamicznie pogłębić ten wynik. Niepewność na światowych rynkach, nie odbiła się jednak w większym stopniu na wycenę trzydziestu największych spółek naszych zachodnich sąsiadów. Kolejne dni były powiem wyjątkowo udane, a kurs DAX-a poszybował na północ osiągając pułap ponad 13500 punktów. W maksymalnej rozpiętości daje to nam wynik ponad 4% wzrostu na niemieckim indeksie.

Jaki jest ten początek roku na indeksach giełdowych   przygotowujemy scenariusz na niemieckim DAXie

DAX H1

źródło: xStation

Czas na korektę?

Obecny tydzień przynosi wyraźne wyhamowanie notowań. Wierzchołek z poprzednich dni został symbolicznie naruszony, co doprowadziło do wyznaczenia wyraźnej strefy oporowej. Jest to poziom cenowy 13550 punktów, który wskazywaliśmy w porannej analizie. Pojawiły się bowiem sygnały świecowe, które wszywały na zaangażowanie strefy podażowej. Wydaje się jednak, że podczas ostatniej sesji tygodnia nie zobaczymy większej zmienności i realizacji scenariusza spadkowego. Jest to tożsame poprzednimi czterema sesjami podczas, których zmienność nie dopisywała traderom. Jeżeli rynek utrzyma wskazywany poziom oporu, liczymy na negatywne otwarcie nowego tygodnia z korektą w okolice nawet 13250 punktów. Mamy tam poziom OneToOne oraz mierzenie 50% z całej fali wzrostowej.

Poprzedni artykułEuro pod presją sprzedających. Ostatnia szansa na aktywację popytu
Następny artykułDane makro 20.01.2020 – inflacja PPI, sprzedaż przemysłowa
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.