Nowe otwarcie na USDPLN – Jak tani może być dolar?

0
411

Szeroka fala wzrostowa

Poniższy wykres przedstawia notowania pary walutowej USDPLN. Z uwagi na dynamikę rynkową przedstawiam schemat z szerokiego interwału tygodniowego. Mamy więc tutaj przedział notowań, który obejmuje blisko trzy letnią zmienność na USDPLN. Początek wykresu obejmuje dołek jaki wyznaczony został na otwarciu 2018 roku po kursie 3,3100.

Kolejne miesiące przynoszą umocnienie amerykańskiej waluty w stosunku do złotówki. Ostatnia fala wzrostów wygenerowana została w okolicznościach zagrożenia epidemicznego, które spowodowało duży wzrost awersji do ryzyka. W takich okolicznościach inwestorzy przenoszą swoje oszczędności do bezpiecznych aktywów, do który z pewnością należy amerykański dolar, a więc główna waluta rezerwowa świata.

Nowe otwarcie na USDPLN   Jak tani może być dolar?


USDPLN W1

źródło: xStation

Nowe targety

Od połowy maja 2020 roku kurs USDPLN dynamicznie spada. Dzisiejsza sesja przynosi wybicie dołem okrągłego poziomu cenowego 3,7000. Otwiera to przestrzeń dla kolejnych stref wsparcia.

Pierwszy pomiar Fibonacciego dokonujemy na swingu wzrostowym z pierwszego kwartału 2020 roku. Otrzymujemy z niego zewnętrzne mierzenie 127,2%, które powinno stanowić strefę popytową. Przedstawiany poziom to okrągły kurs 3,6000. Kolejna strefa wsparcia opiera się na połączeniu 161,8% z omawianego wyżej swingu wzrostowego oraz szerokim 88,6%. Techniczne połączenie przedstawianych pomiarów wyznacza wsparcie po kursie 3,4100.

Poprzedni artykułWraca zmienność na GBPUSD – Na horyzoncie szeroki układ harmoniczny
Następny artykułSpadki na USDCAD osiągnęły dno?
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.