W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy dużą zmienność na rynku walutowym. Na szczególną uwagę zasługują pary z JPY, które to po konferencji BoJ odnotowały bardzo duże ruchy, sytuację po konferencji komentowaliśmy tutaj. Poniżej przedstawiamy krótką analizę głównych par walutowych oraz możliwe scenariusze na nadchdzący tydzień.
Wykres EURUSD interwał H4
Pod koniec tygodnia wykres EURUSD zaczął zniżkować docierając do bardzo ważnej strefy – ostatnie dołki zgrupowane z okrągłym poziomem 1.2500. Strefa ta wydaje się być kluczowa. Dla klasyków widoczna tu może być formacja RGR, natomiast została ona wyrysowana w korekcie, a jak dobrze wiemy, tego typu formacja powinna znajdować się na szczycie sugerując zmianę trendu (warto jednak nadmienić, że literatura dopuszcza również takie układy jako zwiastun kontynuacji trendu). W przypadku przełamania strefy z okrągłym poziomem 1.2500, droga do dalszych spadków będzie otwarta. Pamiętajmy, że na interwale D1 znajdujemy się w bardzo sinym trendzie spadkowym. Natomiast w przypadku odbicia i wyrysowania podwójnego dna, pierwszymi poziomami wsparcia będą okolice 1.2620, gdzie wypadają ostanie dołki. Kolejne miejsca to poziomy 1.2700 oraz strefa przy 1.2800.
Wykres USDCHF interwał H4
Para silnie skorelowana ujemnie z EURUSD. Proszę zauważyć, że tutaj nie przetestowaliśmy maximów, jak to się stało na EURUSD, gdzie nastąpił test dołków. Warto zwracać uwagę na korelacje między tymi parami, ponieważ może ona być podpowiedzią do podejmowania decyzji inwestycyjnych. W przypadku testowania szczytów przez USDCHF mamy 2 scenariusze. Albo wybicie górą i kontynuacja silnego trendu wzrostowego, który obserwujemy na interwale D1, albo uformowanie podwójnego szczytu i większa korekta. W przypadku spadków pierwszym kluczowym miejscem będzie strefa zaznaczona na różowo w okolicach 0.9560. Kolejnymi wsparciami będzie czerwona linia trendu oraz strefa zaznaczona na zielono. W przypadku ich przebicia możemy pogłębić spadki na tym instrumencie.
Wykres GBPUSD interwał H4
Od początku października poruszamy się tutaj w 300-pipsowej konsolidacji, proszę zwrócić uwagę na to, że para oscyluje pomiędzy poziomem 1.6200, a 1.5900. Kluczową rolę odgrywa psychologiczna bariera 1.6000, która była wielokrotnie testowana. Na chwile obecną możemy obserwować piątkową reakcję na poziom 78.6% – potencjalna formacja Gartley’a. Jeżeli układ ma wypalić powinniśmy obserwować wzrosty, natomiast wyłamanie punktu powinno doprowadzić do spadków w rejon 1.5900, gdzie znajduje się silna strefa. Miejsca na wzrosty jest sporo, bo nawet zwyżka w okolice 1.6350 i utworzenie korekty z geometrią 1:1 nie powinny zaszkodzić silnemu trendowi spadkowemu, jaki widzimy na tej parze na interwale D1.
Wykres AUDUSD interwał H4
Od dłuższego czasu poruszamy się na tym rynku w konsolidacji. Wybita górą formacja trójkąta doprowadziła do nieznacznych wzrostów, które zostały powstrzymane przez ostatni lokalny szczyt. Na chwilę obecną trzeba poczekać na zdecydowane wybicie w górę lub w dół. Kluczowym miejscem w przypadku wzrostów, będą okolice psychologicznego 0.9000, gdzie znajduje się silna strefa podażowa. W przypadku spadków kluczowym obszarem będzie zaznaczona na zielono strefa, czyli okolice 0.8700.
Rynek USDJPY interwał H4
W zeszłym tygodniu wybiliśmy nowe tegoroczne maxima. W chwili obecnej kurs testuje mierzenie 61.8% z mierzenia miesięcznego. Kolejne ważne miejsca wynikają z zewnętrznych mierzeń fibo i są to 127.2% oraz 161.8%. W przypadku spadków pierwszym miejscem do zakończenia korekty spadkowej będą okolice ostatnich szczytów tj. poziom 110.00.
Rynek EURJPY interwał H4
Na wykresie EURJPY jesteśmy blisko maximów tj. okrągłego poziomu 141.00. W strefie zaznaczonej na różowo znajdują się mierzenia 61.8% oraz 161.8% z interwału miesięcznego, co dodatkowo wzmacnia ten poziom. W przypadku spadków pierwszym ważnym miejscem jest zielona strefa, a następnie wybity wcześniej poziom 139.00
Powyższe analizy to bieżące spojrzenie na sytuację na wykresach. Pamiętajmy, że zadaniem Tradera nie jest przewidywanie przyszłości, ale przede wszystkim reagowanie na zachodzące na rynku zmiany! Nie przywiązujemy się do kresek, jakie zaznaczyliśmy na platformie, lecz elastycznie i jednocześnie konsekwentnie aktualizujemy swój pogląd na to co się dzieje, zgodnie ze zmieniającą się sytuacją!