Porównanie euro i dolara – która waluta jest obecnie silniejsza?

0
901

Oczekiwane wybicie

Grudniowe sesje przynoszą odreagowanie na rynku głównej pary walutowej. Wcześniej kurs wyznaczył lokalne minima na poziomie cenowym 1,0980. Patrząc na kształt świec, widzimy silną reakcję popytową, która mogła być związana z wybiciem zleceń zabezpieczających poniżej dołka z połowy października.

Doprowadziło to do wyraźnego wzrostu zaangażowania wśród kupujących, które jest obecnie utrzymywane na rynku EURUSD. Umacnianie się europejskiej waluty, wspomagane jest przez kiepski sentyment do amerykańskiego dolara. Wydaje się więc, że za kierunek wzrostowy na Edku, odpowiada w ostatnich dniach przede wszystkim wyprzedaż amerykańskiej waluty na rynku forex. 

Porównanie euro i dolara   która waluta jest obecnie silniejsza?

EURUSD H4

źródło: xStation

Najbliższy opór

Na początku tygodnia wskazywaliśmy poziom cenowy 1,1090. Była to zapora podażowa, która z uwagi na ilość retestów musiała być zanegowana przez notowania poprzez wybicie górą. Wspominaliśmy również, że poziom ten nie powinien być już rozgrywany na krótkich pozycjach, a traktujemy go jako element sygnałowy dla kolejnego scenariusza.

Uwagę kierujemy tutaj na poziom cenowy (1,1130 – 1,1135), który opiera się na dwóch technicznych mierzeniach. Mamy tutaj wewnętrznym współczynnik Fibonacciego 78,6% oraz zewnętrzny współczynnik Fibonacciego 127,2%. Cluster mierzeń w połączeniu ze strefą ZZB stanowi bardzo silny układ techniczny dla tradera. Ewentualne shorty w strefie podażowej to jeden ze scenariuszy, który może być rozgrywany jeszcze podczas dzisiejszej sesji amerykańskiej lub piątkowej na zakończenie tygodnia.