Psychologia ryzyka – jak radzić sobie z niepewnością na rynku?

0
3313

Wszystkie badania dotyczące tradingu pokazują wprost, że najistotniejszą składową udanych transakcji jest psychologia. Niestety bardzo mało jest literatury dotykających tego problemu, zdecydowana większość książek traktuje bądź o analizie bądź technice handlu.


Do rąk czytelników trafia pozycja przedstawiająca problemy mentalne jakie napotykają traderzy w swoich codziennych zmaganiach.


Jeśli mamy książkę o psychologii handlu to należy przedstawić autora książki. Arie Kiev to psychiatra, który specjalizował się początkowo w leczeniu depresji i zapobieganiu samobójstwom. W latach 70-tych XX wieku został zatrudniony przez Komitet Olimpijski USA,  jako pierwszy specjalista, który miał pracować nad motywacją sportowców. W latach 90-tych, został zatrudniony przez renomowany fundusz hedge’ingowy by przeszkolił traderów owego funduszu.

Psychologia ryzyka   jak radzić sobie z niepewnością na rynku?

Studiował ich wzorce zachowań i pomagał przezwyciężyć przeszkody mentalne, które nie pozwalały wspiąć się na szczyt ich możliwości. Zajął się tym profesjonalnie, a sam Kiev jest autorem ponad 20 książek, opisujących wpływ psychiki na trading.

Każdy z traderów, który chce osiągnąć poziom szczytu możliwości musi opuścić strefę komfortu w której żyje. Autor pokazuje na wielu przykładach jak to osiągnąć. Kiev przedstawia problemy z którymi borykają się traderzy oraz mówi jak je pokonać i osiągnąć wyższy poziom. Okazuje się że większość trederów ma problem ze zwiększeniem ryzyka. Autor kładzie duży nacisk na problem zwiększenia ryzyka. Laikowi może się to wydać niedorzecznością. Jak to? Przecież większość bankructw tak na rynkach finansowych jak i w realnej gospodarce spowodowana jest przelewarowaniem.

Mierzenie się z takim problemem przez autora wskazuje, że nie jest to książka dla początkujących. Autor wielokrotnie podkreśla, że to problem z którym się mierzy zdecydowana większość traderów to nadmierna ostrożność i niewykorzystywanie odpowiedniego poziomu ryzyka. Okazuje się, że ryzykanci to zdecydowany margines.

Każdy z uczestników rynku zdaje sobie z 4 wyników osiąganych na rynku: duża strata, mała strata, mały zysk i duży zysk. Autor pomaga traderom  w osiąganiu dużych zysków. Nie namawia na zmianę reguł handlu bo to zbyt kosztowne. Problem do rozwiązania to jak przy sposobie handlu, który opanował trader zwiększyć zyski. Zmiana nawyków to duże wyzwanie i musi się odbywać na jakiś fundamentach, dlatego wykorzystywany jest indywidualny styl inwestowania tradera. Autor namawia do zwiększenia ryzyka w sytuacjach kiedy tradrzy mają dobry okres. 

Bywa bardzo często tak, że trader mając 75% skuteczności osiąga niesatysfakcjonujące zyski. Tutaj ze swoją koncepcją wkracza autor książki, uświadamiając że problem nie tkwi w technice handlu, a problem tkwi w samym traderze. Wrogiem nie jest rynek – bo trader sobie z nim bardzo dobrze radzi – a wrogiem jest on sam czy jak kto woli jego mentalność. Kiev podkreśla wielokrotnie, że te okresy kiedy traderowi świetnie idzie muszą być wykorzystane do maksimum, gdyż ich czas trwania jest niezwykle krótki i powinien w normalnych warunkach generować bardzo wysokie zyski. 


Psychologia ryzyka   jak radzić sobie z niepewnością na rynku?


Kiev określa mentalne przeszkody (strach, stres, chciwość), które powodują, że handel jest mniej efektywny.  Analiza i określenie powtarzających się wzorców zachowań tradera oraz uświadomienie sobie zalet i wad strategii własnej tradera to krok w dobrą stronę. Związane to jest z niebezpieczeństwami i kosztami, które wiążą się z dalszym stosowaniem tej strategii. Uświadomienie sobie ograniczeń stosowanej strategii pozwala na ulepszenie swojego stylu handlu. Każdy z indywidualnych stylów handlu ma swoje ograniczenia. Wyjście poza te ograniczenia i minimalizacja wiążącego się z tym ryzyka jest problemem mentalnym, dlatego pomocne są rady psychiatry.

Człowiek, który pomaga przezwyciężyć własne ograniczenia mentalne i który z tym problemem mierzy się w swojej pracy od ponad 20 lat to najwłaściwsza osoba po której rady warto sięgnąć.  Zidentyfikować jakie mamy problemy , czy ryzyko na które się wystawiamy jest za duże czy za małe. Ta druga sytuacja  jest dużo częstsza. Bardzo wielu uczestników rynku ma strategię, która wynika z ich cech mentalnych np. nie lubią być w grupie osób, które twierdzą tak samo , lubią się wyróżniać. Będą próbować technik kontrariańskich. To wszystko jest związane z nieuświadomionym ryzykiem.


To książka po którą warto sięgnąć… Autor ma swoje oryginalne podejście do zagadnień rozwoju tradera. Każdą pozycję książkową traktuję jako samodzielny byt, ale ta powinna być w dwupaku z książką Williamsa – Sekrety tradingu krótkoterminowego. To jedyny taki wyróżnik jaki spotkałem do tej pory czytając książki tyczące się tematyki handlu na rynkach finansowych, przez ponad 20 lat. Te dwie pozycje pasują do siebie jak żadne inne.