[RECENZJA] Howard Marks-Najważniejsza rzecz to zrozumienie ryzyka.

0
550

NAJWAŻNIEJSZA RZECZ TO ZROZUMIENIE RYZYKA 

 

Czym jest zrozumienie ryzyka? Czy naprawdę musimy umieć zarządzać ryzykiem? Przecież wystarczy kupić akcje jak ich cena jest w dołku a sprzedać na górze – nic prostszego. 

Niniejszy rozdział Howard Marks poświęca zarządzaniu ryzykiem. Jeżeli kiedykolwiek inwestowałeś na pewno spotkałeś się z jakimś ryzykiem. Czy wtedy zastanawiałeś się ile możesz stracić? Jaki jest zysk w stosunku do ryzyka? Chcąc podejmować dobre decyzje inwestycyjne musimy zrozumieć czym jest ryzyko, umieć rozpoznawać kiedy jest ono wysokie oraz kontrolować je.

 [RECENZJA] Howard Marks Najważniejsza rzecz to zrozumienie ryzyka.

Howard Marks zwraca uwagę na zależność między ryzykiem a zyskiem. Często słyszymy na giełdzie, że aby więcej zarabiać musimy podejmować większe ryzyko a jak podejmujemy małe ryzyko to również mało zarabiamy. Jednak czy rynkowe realia odzwierciedlają tą zasadę w rzeczywistości? Niestety w praktyce ta zasada nie zawsze się sprawdza. Ponieważ gdyby zawsze ryzykowne transakcje przynosiły większy zwrot to nie byłoby ryzyka. Podejmując większe ryzyko musimy mieć świadomość tego, że więcej możemy stracić i tak też może się stać prędzej czy później.


Historia o króliku i żółwiu idealnie pasuje do tej filozofii. Czy lepiej powoli małymi kroczkami-jak żółw idący na metę nie ryzykując za dużo czy lepiej- biec jak królik często się cofać albo zatrzymywać często ryzykować i liczyć na wysoki zysk? Które rozwiązanie okaże się lepszą strategią? 


 

Więc czym jest ryzyko? 

Według ekonomistów ryzyko tożsame jest ze zmiennością – im jest ona większa tym trudniej jest przewidzieć wynik z naszych inwestycji. Jednak Howard Marks jest innego zdania ponieważ w jego opinii zmienność nie odgrywa tak dużej roli. Według Howarda Marksa ryzyko to prawdopodobieństwo utracenia kapitału. Warto być jednak świadomym, że istnieje wiele rodzajów ryzyka. 

Howard Marks wymienia różne rodzaje ryzyk oraz jeszcze bardziej zgłębia temat ryzyka. Ilustracja filozofii inwestowania na jasnych przykładach okraszona historiami sprawia, że książka Howarda Marksa z każdym kolejnym rozdziałem wciąga jeszcze bardziej czytelnika w świat profesjonalnych inwestorów.