To nie jest kolejna książka z wykresami! Gabinet inwestora giełdowego Alexandra Elder’a

0
1206

Zastanów się, ile razy, mimo zaplanowanego sposobu postępowania względem danej sytuacji na rynku, podjąłeś decyzję pod wpływem emocji? Ile razy Twój skrupulatnie przygotowany plan wyjścia z pozycji zarobionej lub stratnej nie został zrealizowany z powodu impulsu czy pod wpływem chwili?

Wiesz doskonale, że sukces w handlu na rynkach finansowych jest wypadkową kilku czynników. Niezbędny jest oczywiście właściwy sposób zarządzania kapitałem czy stosowanie odpowiedniej strategii inwestycyjnej, jednak absolutnie najważniejszym czynnikiem determinującym Twoje działania na rynku – nierzadko decydującym o ich powodzeniu – są Twoje własne emocje!


„Zapraszamy do gabinetu inwestora giełdowego” Aleksandra Eldera to pozycja obowiązkowa w bibliotece każdego inwestora!


Autor, zawodowy psychiatra oraz wieloletni inwestor, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie dokonał dogłębnej analizy niezwykle ważnego czynnika, jakim jest rola ludzkich emocji w procesie inwestycyjnym. Bo cóż z tego, że mamy świetny plan, skoro trzymanie się jego zasad jest dla nas udręką.

To nie jest kolejna książka z wykresami! Gabinet inwestora giełdowego Alexandra Eldera

Elder stworzył podręcznik, który ujmuje wszystkie aspekty handlu na rynkach od strony psychologicznej. W interesujący sposób wyjaśnia meandry sztuki inwestowania. Szkicuje pułapki, które czekają na uczestnika rynku oraz pokazuje jak sobie z nimi radzić. Lekkość prowadzonej narracji sprawia, że książka traktująca o rzeczach mądrych jest napisana w sposób przystępny i po przeczytaniu kilku stron nie skłania czytelnika do szybkiej drzemki.

Ludzie trafiający na rynek nie zdają sobie sprawy w jakie mechanizmy fizjologiczne (psychologiczne) wyposażyła nas natura oraz jakie figle płatają nam one w drodze do sukcesu. Autor podkreśla aspekt wrodzonych i nabytych we wczesnym dzieciństwie doświadczeń oraz tego, jaki wpływ wywierają one na zachowania inwestora.

Sposób w jaki Aleksander Elder podchodzi zarządzania kapitałem jest niezwykle interesujący. Nie jest to bowiem przedstawienie prostych metod matematycznych ale dokładnie, krok po kroku, przeanalizowane psychologiczne aspekty procesu inwestowania.

Pokazuje jak radzić sobie z piętnem straty i jak się go pozbyć aby w konsekwencji zacząć zarabiać. Podkreśla i docenia wartość dyscypliny . Nie są to jednak frazesy w stylu : „wierz mi dyscyplina jest najważniejsza”, wyjęte z wywiadów z najlepszymi traderami. Autor nie odmienia słowo dyscyplina w odniesieniu do tradingu przez wszystkie możliwe przypadki.

Od strony psychologicznej kładzie nacisk na aspekt emocjonalny zarówno jednostki (co zrobić, by stać się traderem sukcesu), jak również psychikę tłumu. Ostatnie zagadnienie jest wykorzystywane w zarabianiu na zbiorowych zachowaniach inwestorów.


Skoro autorem książki jest psychiatra, praktykujący na rynkach finansowych, to jak każdy lekarz nie tylko stawia diagnozę ale i znajduje rozwiązanie problemu.


W książce „Zapraszamy do gabinetu inwestora giełdowego” zamieścił receptę na wszelkie bolączki inwestora. Wytłumaczył co, jak i kiedy zrobić, aby być zdrowym i szczęśliwym, tj. zarabiającym inwestorem. Odpowiedział na pytanie co robić, by nie popaść w kłopoty? Wytłumaczył, jak zarządzać ryzykiem oraz jak zarządzać wielkością pozycji. Pokazał także odmienność i specyfikę zarówno rynków jak i instrumentów. Zwrócił uwagę na różnicę podejścia do poszczególnych klas aktywów. Zaprezentował unikatowy sposób budowania techniki zarządzania wielkością pozycji by to zarządzanie kończyło się sukcesem i jest to najbardziej wartościowy sposób jaki napotkałem w, przeczytanych przeze mnie dotychczas, ponad kilkuset książkach z dziedziny psychologii i tradingu.

Tym co jest unikalne, niepowtarzalne i co przemawia za posiadaniem tej książki jest psychologiczne podejścia do zarządzania kapitałem. Zawiera ona oryginalne spojrzenie na problemy dotykające tradera w procesie inwestowania, a jednocześnie od razu podsuwa gotowe rozwiązania owych problemów. Pozostaje więc tylko czytać, ćwiczyć i zarabiać!

To nie jest kolejna książka z wykresami! Gabinet inwestora giełdowego Alexandra Eldera