Czy podwójna formacja harmoniczna powstrzyma dalsze wzrosty na GBPJPY?

0
58

Niezachwiany trend wzrostowy na wykresie tygodniowym

Pary z jenami, w tym GBPJPY, przebywają w silnym trendzie wzrostowym od ponad półtorej roku. Na wykresie w interwale tygodniowym widoczna jest sekwencja coraz wyższych szczytów i dołków. Dotychczasowe korekty spadkowe miały ok. 800-900 pipsów. Od lutego 2021 na wykresie tygodniowym tworzona była formacja odwrócenia głowy z ramionami (RGR). Poziom wsparcia (poziom szyi formacji ) w okolicach 148.70-149.00 był jednak skutecznie broniony przez popyt. Obecna świeca tygodniowa (która jest jeszcze w trakcie tworzenia) stanowi wybicie prawego ramienia (pozioma niebieska przerywana linia na wykresie) i zanegowanie formacji RGR. Może to stanowić sygnał do kontynuacji wzrostów.

Czy podwójna formacja harmoniczna powstrzyma dalsze wzrosty na GBPJPY?

GBPJPY W1

Źródło: xStation

Podwójna formacja harmoniczna na spadki

Przechodząc na wykres dzienny wykonujemy mierzenie całej fali spadkowej trwającej od końca maja do połowy lipca. Pierwsza próba wzrostów została zatrzymana na poziomie 61.8 i doszło do kolejnej fali spadkowej, która jednak nie zdołała wybić lokalnych minimów z 20.07.2021. Fala CD formacji harmonicznej również ma postać układu harmonicznego tzw. Deep Crab z reakcją na poziomach 88.6 i 161.8 (kolor różowy na wykresie). Punkty „D” obu formacji: FT Pattern oraz Deep Crab tworzą cluster Fibo w okolicach 155.20-155.30 i mogą na jakiś czas zatrzymać wzrosty na parze.

Czy podwójna formacja harmoniczna powstrzyma dalsze wzrosty na GBPJPY?

GBPJPY D1

Źródło: xStation

Poprzedni artykułFibonacci rozgrywa SP500. Dwie zapory podażowe na Bitcoinie
Następny artykułPierwsza podaż na EURUSD – Czy to już okazja na shorta?
Michał Kalista
Michał Kalista – z rynkami finansowymi związany od 2007 roku, zaczynał od GPW, w 2017 odkrył rynek Forex; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie docenia i uwzględnia w tradingu wagę fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie stosuje formacje harmoniczne, geometrię rynku oraz klasyczną analizę techniczną. Ciągle doskonali i rozwija swój warsztat poprzez szkolenia, webinary i konferencje. Z wykształcenia inżynier chemik, po 13 latach pracy w korporacji postanowił oddać się w pełni rynkom finansowym by spełniać marzenia o wolności i niezależności. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.