Formacja Motyla zalicza się do nowej grupy struktur harmonicznych, dla których charakterystycznym elementem jest położenie punktu zwrotnego D poza strategicznym poziomem 100% na siatce zniesień.
Struktury takie określamy mianem zewnętrznych układów harmonicznych, a ich wymowa często sugeruje zbliżającą się zmianę trendu krótko- lub długoterminowego, w zależności od rozpatrywanego interwału czasowego.
Motywy wejścia w pozycje będą 3:
1. Wejście na reakcję – agresywne, w momencie gdy kurs dojdzie do potencjalnego punktu D potwierdzonego dodatkowymi mierzeniami (geometria, zgrupowanie mierzeniem zewnętrznym odcinka BC oraz inne dodatkowe poziomy techniczne stosowane przez inwestora).
2. Wejście po potwierdzeniu – wejście po wymownej formacji świecowej w strefie punktu D. W tym wypadku zwykle rozszerza się nasz potencjalny Stop Loss.
3. Wejście na „drugi test” – często z potwierdzeniem wynikającym z dywergencji. Pamiętajmy, że nie zawsze rynek da nam drugą szansę – nie zawsze dochodzi do drugiego testu.
Określenie obszarów realizacji zysków przebiega w sposób bardzo zbliżony jak w przypadku pozostałych układów. Z założenia punkty zwrotne B, C oraz A stanowią podstawowe poziomy reakcji, które mogą stanowić dobre miejsce do ustawienia zleceń Take Profit (wynika to z tego, że wcześniej w tych punktach cena reagowała, tworząc automatycznie techniczny obszar wsparcia/oporu).
Oczywiście im silniejszy poziom wsparcia/oporu, tym większe prawdopodobieństwo reakcji, dlatego nie należy się kierować wyłącznie poszczególnymi ekstremami w układzie, ale warto zwrócić również uwagę na strefy S/R, często lepiej widoczne również na innych interwałach. Dokonując analizy rynku, należy zawsze brać pod uwagę spojrzenie wielowymiarowe. Nawet inwestycje krótkoterminowe nie zwalniają rozważnego tradera ze znajomości szerszego kontekstu rynkowego. Występujące na rynku potwierdzenia wzajemnie się uzupełniają.
Często poziomy naniesione raz na wysokich dyferencjałach okazują się nieocenione, gdy kurs osiąga ważne obszary, a potwierdzenia płynące z kilku ram czasowych uzupełniają się wzmacniając wymowę analizy i pomagając określić racjonalne zasięgi realizacji zysków. Należy również mieć na uwadze, że analizy z wyższych interwałów z większym prawdopodobieństwem spowodują reakcję notowań choćby w małej skali.
Często już sama pierwsza reakcja pozwala dobrze zarobić, nawet jeżeli ostateczną intencją rynku jest zanegowanie układu. Liczy się przede wszystkim efekt skali oraz umiejętność prawidłowego odniesienia swoich oczekiwań i możliwości do przedziału czasowego dokonywanych mierzeń.