Podsumowanie dnia na rynkach finansowych – Piątek 17.03.2017

0
429

W dniu dzisiejszym uwaga uczestników rynku skupiała się na danych z USA oraz spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Słabiej od oczekiwań wypadły dzisiejsze dane dotyczące produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnej w USA. Nie przełożyły się one bezpośrednio na USD, jednak dolar lekko traci na wartości. Silnej aprecjacji podlega japoński jen. Obecnie kurs USDJPY spadł już poniżej 112.7, co oznacza, że jen jest najmocniejszy w stosunku do dolara w tym miesiącu. Aprecjacji podlega dolar australijski, nowozelandzki, a także korona norweska. Stosunkowo płasko poruszają się dzisiaj ceny ropy i złota. Z opublikowanego indeksu Uniwersytetu Michigan wynika, że Amerykanie są bardziej zadowoleni z obecnego stanu swoich finansów i gospodarki, niż kiedykolwiek wcześniej w ciągu ostatnich 16 lat. Nadal istnieją jeszcze silne podziały, jeżeli chodzi o perspektywy dla przyszłego rozwoju sytuacji. Zdecydowanie bardziej optymistycznie w przyszłość patrzą Republikanie, natomiast czarno perspektywy oceniają Demokraci. Indeks oceny obecnej sytuacji skoczył do 114.5 pkt, co jest najwyższym wynikiem od listopada 2000 roku. Ogólny odczyt wzrósł z 96.3 pkt. do 97.6 pkt. Na niskim poziomie utrzymują się jednak oczekiwania inflacyjne Amerykanów.
Najważniejsze kwestie z konferencji prasowej Trumpa i Merkel:

 • Trump ocenił spotkanie jako produktywne
 • Wskazał na silną integrację i wzajemnie poparcie w ramach struktur NATO oraz konieczność „płacenia tego co należy” przez kraje członkowskie
 • Trump ponownie odnosi się do programu Obama Care, który w jego ocenie jest katastrofą, i jeśli nie zostanie wygaszony sam runie.
 • Nowy plan dla służby zdrowia będzie przygotowany i wdrożony bardzo szybko
 • Republikanie są silnie zjednoczeni
 • Trump: Współpraca z Niemcami zapowiada się bardzo owocnie
 • Trump: Imigracja to przywilej, a nie prawo, na pierwszym miejscu powinny stać bezpieczeństwo obywateli
 • Wcześniej Trump nazywał politykę otwartych drzwi Niemiec jako katastrofalną
 • Trump: nasze uwowy handlowe będą „dobrymi, solidnymi umowami, na pewno nie będą prowadziły do zamykania fabryk i bezrobocia”
 • Merkel prostuje, że to nie Niemcy negocjują warunki handlowe, tylko Unia Europejska, w której Niemcy mają głos

Podsumowanie dnia na rynkach finansowych  Piątek 17.03.2017
Po dzisiejszej sesji EURUSD wykreował potencjalną okazję inwestycyjną na nowy tydzień. Bliźniaczy układ overbalance ponownie pokrywa się ze zniesieniem 61,8% ostatniego impulsu. Oczekiwany poziom 1,0670 może być szansą do zajęcia długiej pozycji i przyłączenie się do kilkudniowego trendu wzrostowego.


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.