Czas na kawę? Okazja dla traderów chcących spróbować czegoś nowego

0
1124

Kawa jako aktywo do inwestowania

Inwestowanie w towar, jakim jest kawa, może być ciekawą alternatywą w stosunku do walut czy indeksów i stanowić element dywersyfikacji portfela. Kurs kawy zależy oczywiście od wielu czynników fundamentalnych i klimatycznych a są to np.: wielkość zbiorów; zapotrzebowanie na ziarna kawowca (popyt i podaż); contango, czyli koszty utrzymania pozycji przez czas dłuższy niż „do wygaśnięcia kontraktu” – kształtuje się pomiędzy 10 a 16% dla arabiki; zjawisko pogodowe el nino (ulewne deszcze powodują, że ceny maleją; susza – że rosną; kurs reala brazylijskiego (Brazylia jest największym producentem kawy).

Obecna wycena kawy znajduje się na stosunkowo niskich historycznie poziomach. Niedawne minima z maja i września 2019 były ostatnio widziane aż w 2005 roku! Listopad 2019 to mocne wybicie wieloletniej spadkowej linii trendu. Wzrosty zostały zatrzymane w nieprzypadkowym miejscu – na mocnych poziomach podwójnego Phi czyli zniesienia 61.8 + wydłużenia FE161.8.

 

Czas na kawę? Okazja dla traderów chcących spróbować czegoś nowego

KAWA – M1

Źródło: xStation

Sytuacja na wykresie dziennym

Przechodząc do wykresu dziennego widzimy, że mniej więcej od połowy października do połowy grudnia 2019 kurs poszybował ponad 50% w górę. Od połowy grudnia trwa korekta tych dynamicznych wzrostów. Ponieważ cena kawy tworzy coraz wyższe szczyty i dołki zakładamy, że ta tendencja będzie utrzymana i dlatego poszukamy okazji na podłączenie się do trendu wzrostowego. Znajdujemy 4 czynniki przemawiające za wzrostami z obecnych poziomów cenowych:

  1. Odmierzając zniesienia wewnętrzne ostatniego ruchu wzrostowego znajdujemy obecny kurs kawy na poziomach 50% Fibo;
  2. Pomiar ostatniej korekty spadkowej pokazuje równość korekt AB=CD również w okolicach 117 $/funt;
  3. Pomiar zniesień zewnętrznych odcinka BC spadkowego zygzaka odmierza mocne zniesienie 161.8 na poziomie 118.76 $/funt;
  4. Wreszcie pomiar ostatniej spadkowej korekty przed wzrostowym rajdem wskazuje na projekcję 1:1 na poziomach 119 $/funt – korekta pędząca.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki wydaje się, że dwudolarowy obszar wsparcia pomiędzy 117-119 $/funt może przyciągnąć kupujących i wynieść kurs kawy na północ. Na obecnych poziomach widać reakcję ceny w postaci świecy dziennej z dolnym cieniem.

Poniżej tego obszaru wsparcia znajduje się również klaster ciekawych zniesień 61.8 Fibo + FE127.2 korekty spadkowej oraz projekcja FE127.2.

 

Czas na kawę? Okazja dla traderów chcących spróbować czegoś nowego

KAWA – D1

Źródło: xStation