Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza Ripple (XRP)

Analiza Ripple (XRP)

Analiza Ripple

Kryptowaluta Ripple jest trzecią walutą cyfrową o największym poziomie kapitalizacji mimo tego, że wcale nie jest walutą zdecentralizowaną, ani nie można jej kopać.

Szybkość transakcji, czyli kryptowaluty Ripple

Ripple (XRP) powstała z myślą o przyśpieszeniu czasu transakcji wykonywanych w środowisku łańcucha bloków (blockchain). Myślą taką kierował się Rayan Fugger, który dostrzegł w rynku kryptowalut olbrzymi potencjał. Oprócz czasu zawierania transakcji dodatkową motywacją było stworzenie systemu, który będzie bardziej energooszczędny w porównaniu do największej kryptowaluty świata – Bitcoina.

Już w 2004 roku powstało przedsiębiorstwo RipplePay, które było początkowo małym, informatycznym start-up’em z Doliny Krzemowej (San Francisco). Ciekawostką jest fakt, że już we wczesnym etapie funkcjonowania na firmę zwrócił uwagę m.in. Narodowy Bank Abu Dhabi.

Kryptowaluta Ripple faktycznie spełnia założone postulaty. Ripple (XRP) jest obecnie bodajże najszybszą kryptowalutą na świecie, przy której czas zawierania transakcji wynosi kilka sekund. Fakt  ten przyczynił się do znacznego zainteresowania się kryptowalutą przez banki i organizacje finansowe. W związku z tym Ripple nie jest narzędziem wyłącznie spekulacyjnym – stanowi on konkurencję dla klasycznego modelu transferu środków płatniczych.

Nie zmienia to jednak faktu, że – w przeciwieństwie do Bitcoina – Ripple jest kontrowersyjną kryptowalutą. Powodem jest zcentralizowane środowisko zarządcze. Nad Ripple kontrolę wciąż sprawuje de facto jedna firma, która posiada aż 61,3 miliarda XRP (warto przypomnieć, że w obrocie liczba cyfrowych monet wynosi 100 miliardów). W praktyce rodzi to obawy o ryzyko potencjalnej manipulacji kursem XRP, co przy takim kapitale nie byłoby rzeczą trudną. Inne zagrożenie wynika z możliwości „dodrukowywania” waluty, jednak przez firmę zarządzającą – Ripple, w przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, nie można wykopać.

Ripple – analiza techniczna

Na płaszczyźnie analizy technicznej dostrzec można, że podobnie, jak wiele innych, mniejszych kryptowalut (np. Litecoin, EOS, Dash, Stellar czy nawet innowacyjne Ethereum), Ripple mocno uzależniony jest od kursu Bitocina. Aby kupić XRP na większości giełd kryptowalut, należy posiadać wpierw właśnie Bitcoiny. Ripple w szczytowym momencie, dzięki nagłym wzrostom wartości Bitcoina, w grudniu 2017 roku miał wartość aż 3,30 dolarów amerykańskich. Warto dodać, że jeszcze w listopadzie 2017 roku wartość XRP/USD wynosiła ok. 0,25.

Podobnie, jak reszta kryptowalut, od końca 2017 roku na wykresie Ripple panuje silny trend spadkowy. Wciąż nie widać bardziej znacznych sił popytu, które mogłyby spowodować odwrócenie trendu. Przy analizie technicznej Ripple warto także spojrzeć na wartość XRP/BTC. Na tej płaszczyźnie można powiedzieć, że od grudnia 2018 roku Ripple traci na wartości w stosunku do BTC. Trend jest bardzo wyraźny i może zmierzać do osiągnięcia wartości z września 2018 roku.

Przyszłość kryptowaluty Ripple

Ripple znacząco odróżnia się od pozostałych kryptowalut, co może sprawiać, że pod względem analizy fundamentalnej jest bezpieczniejszą inwestycją. Przede wszystkim Ripple, choć opiera się na technologii blockchain, ma infrastrukturę zaprojektowaną z myślą o dużych instytucjach finansowych. Ripple nie daje także pełnej anonimowości swoim użytkownikom, nie został utworzony w środowisku open source. W zależności od perspektywy może to być zarówno atut (w przypadku upadku rynku kryptowalut) lub wada (w przypadku wzrostu zainteresowania innymi kryptowalutami, zwłaszcza Bitcoinem).

Analiza kryptowaluty Stellar

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live