Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza Ethereum (ETH)

Analiza Ethereum (ETH)

Analiza Ethereum

Kryptowaluta Ethereum (ETH) bywa nazywana „ulepszonym Bitcoinem”, jednak tak naprawdę znacznie wykracza technologicznie poza Bitcoina i oferuje znacznie więcej.

Ethereum – druga pod względem popularności kryptowaluta na świecie

Powstała pod koniec 2013 roku kryptowaluta Ethereum (ETH) jest flagowym dziełem Vitalika Buterina, programisty rosyjskiego pochodzenia. Ciekawostką jest fakt, że Buterin jest wyjątkowo młody – urodził się 31 stycznia 1994 roku. Kryptowaluty Ethereum są elementem znacznie bardziej złożonego projektu, który został oparty na innowacyjnej technologii łańcucha bloków – blockchain. Sam Buterin, zafascynowany i zaintrygowany pierwszą oraz najważniejszą wciąż kryptowalutą, Bitcoinem, pragnął stworzyć zdecentralizowaną sieć, umożliwiającą wyższą efektywność w zakresie programowania komputerowego. Choć sam Buterin uczestniczył przez jakiś czas nad rozwojem kryptowaluty Bitcoin, Ethereum zdaje się być zupełnym przeciwieństwem Bitcoina. Świadczy o tym chociażby możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów oraz brak możliwości klasycznego kopania Ethereum (Bitcoin, dla porównania, wydobywany jest przez zaawansowane układy koparek, czyli głównie najbardziej wydajnych kart graficznych, co zresztą wpłynęło na znaczny wzrost cen tego rodzaju sprzętów na całym świecie).


 

Kryptowaluta Ethereum i smart contracts

Ethereum (ETH), określane często mianem „Bitcoina 2.0”, powstaje poprzez pracę w blokach inwestorów, programistów i innych użytkowników. Samo środowisko Ethereum (Ethereum Virtual Machine) złożone jest z węzłów, które tworzą inteligentne kontrakty (smart contracts). Węzły przetwarzają różne języki programowania, głównie bazujące na C++, Java, Python i Go. Dla celów związanych z bezpieczeństwem funkcjonowania systemu, Ethereum Virtual Machine jest odseparowane od pozostałych procesów danej maszyny z uruchomionym węzłem.

Smart contracts Ethereum to z kolei rodzaj cyfrowych umów, programów zapisywanych w technologii łańcucha bloków. Bazują na algorytmie o nazwie „Ethash”. Inteligentny kontrakt jest formą aplikacji, na bazie której dwie strony mogą zawrzeć transparentną umowę na zasadzie „Jeśli A zrobi X, B zrobi Y”. System ten wykorzystywać można przy automatyzacji produkcji, w płatnościach e-commerce, przy ochronie przed podrobionymi towarami i przy wielu innych okolicznościach. O fenomenie technologii świadczy między innymi zainteresowanie się nią przez szwajcarskiego giganta bankowego – UBS.

 

Bitcoin? Ethereum? Analiza

Pod względem inwestycyjnym kryptowaluta Ethereum okazała się na przestrzeni ostatnich lat prawie tak atrakcyjna finansowo, jak sam Bitcoin. Aby to potwierdzić, wystarczy tylko przytoczyć, że o ile na początku wprowadzenia w 2015 roku stosunek ETH/USD wynosił 2,8, o tyle już w maju Ethereum można było sprzedać za około 100 dolarów amerykańskich. Przełamanie tej bariery psychologicznej w postaci okrągłej wartości stu dolarów umożliwiło dalsze wzrosty. Już w połowie czerwca 2017 roku wartość ETH/USD plasowała się na poziomie ok. 390 dolarów.

Ze względu na to, że aby zakupić na giełdzie kryptowalut Ethereum, należy w większości przypadków posiadać Bitcoiny, widoczne jest pewne uzależnienie notowań kryptowaluty Buterina względem właśnie Bitcoina. Łatwo zauważyć, że to właśnie w grudniu 2017 grudniu notowania ETH/USD osiągnęły swoje maksymalne szczyty (tzw. ATH), podobnie jak Bitcoin. ETH/USD miało wówczas wartość prawie 1400 dolarów.

 

Prognozy na przyszłość dla Ethereum. Co jest ważne dla kursu?

Obecna wartość Ethereum oscyluje wokół 160 dolarów. Na płaszczyźnie analizy technicznej dostrzegalne jest ukształtowanie się średnioterminowego trendu wzrostowego. Oceniając długoterminowy horyzont, trudno powiedzieć, jakie będą dalsze losy Ethereum. Wiele zależy w tym wypadku od całego rynku kryptowalut.

Na kurs Ethereum wpływają także czynniki wewnętrzne takie, jak zmiany na platformie dotyczące sposobu jej funkcjonowania i pracami nad zgodnością. Ważne są także aktualnie prowadzone projekty IPO. Najważniejsza jednak pozostaje pozycja samego Bitcoina i to, czy rynki kryptowalut dalej będą uważane za przyszłościowe, czy też zostaną zmarginalizowane na rzecz rozwoju technologii blockchain w projektach typu fin-tech realizowanych przez duże banki i korporacje.

Analiza kryptowaluty IOTA

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live