Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza techniczna Złoto

Analiza techniczna Złoto

Co to jest ZŁOTO (GOLD)?

Złoto należy do grona metali szlachetnych, wykorzystanych w jubilerstwie, sztuce i zdobieniach. Mimo, iż nie jest już oficjalnym środkiem płatniczym, pozostaje najbardziej cenionym przez ludzi metalem. Od lat 40-tych ubiegłego wieku, złoto stanowiło bazę dla amerykańskiego dolara w formie ustalonego parytetu. Po trzydziestu latach układ ten został zniesiony przez prezydenta Nixona. Fakt ten spowodował odejście od tego typu praktyk i powstanie modelu walut fiducjarnych, a więc takich bez oficjalnego podparcia w dobrach materialnych. Za około 50% wykorzystania metalu odpowiada wspomniana wcześniej branża jubilerska. 

Jak kształtuje się kurs GOLD?

Aby zrozumieć charakter wyceny złota, trzeba uświadomić sobie kilka kluczowych zależności rynkowych. Przede wszystkim kwotowanie, które prezentowane jest z automatu w amerykańskich dolarach. Jest to zależność, która wpływa na ujemną korelację złota i USD, a więc wzrost wartości metalu to spadek wyceny amerykańskiego dolara i odwrotnie. Warto mieć na uwadze panujące nastroje rynkowe, ponieważ wzrost awersji do ryzyka przedkłada się na zwiększony popyt na złoto, który warunkuje rosnące ceny. Zjawisko mam wpływ w ujęciu długoterminowym jak i lokalnych tendencjach. Dobrym przykładem dla globalnych nastrojów wśród inwestorów są trendy na światowych giełdach. Podczas hossy kapitał płynie w akcje, a złoto jest wyprzedawane z uwagi na lepsze okazje spekulacyjne/inwestycje. Jeśli jednak na rynkach giełdowych trwa silna wyprzedaż, inwestorzy przenoszą pieniądze na rynek metali szlachetnych, aby zabezpieczyć swoją siłę nabywczą.

Prognozy na Złocie

Cena GOLD daleka jest jeszcze od historycznych maksimów z 2011 roku, jednak ostatnie 3-4 lata upłynęły pod znakiem odreagowania notowań. W tym czasie kurs złota z poziomu 1050 dolarów amerykański, wyznaczył szczyt w ostatnich tygodniach po cenie 1555 USD. Mamy zatem około 50% wzrost notowań złota, który z użyciem rynków lewarowanych mógł przynieść ogromne zyski. Prognozując kolejne miesiące na wykresie długoterminowym, trzeba wziąć pod uwagę panujący trend wzrostowy. Typowi swing traderzy powinni więc celować raczej w długie pozycje i szukać stref wsparcia w przypadku korekt spadkowych. Obecnie pułap ten wyznacza poziom biegunowości w przedziale 1350 – 1400 dolarów. Możemy rozważać tam średnioterminowe zakupy z założeniem utrzymania panującego trendu.

Analiza techniczna Srebra

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live