Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza techniczna Bitcoin (BTC)

Analiza techniczna Bitcoin (BTC)

Analiza Bitcoin

Powstały w trakcie globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku Bitcoin stał się pierwszą masową kryptowalutą opartą na innowacyjnej technologii blockchain. Od tego czasu analizy Bitcoina zdążyły już przyciągnąć nie tylko profesjonalnych uczestników rynku finansowego, ale również wiele młodych osób, liczących na szybki zysk z inwestycji. Jak posługiwać się analizą techniczną w kontekście Bitcoina i jaka może być przyszłość najbardziej znanej na świecie kryptowaluty?

Bitcoin – historia cyfrowego giganta

Bitcoin (BTC) został stworzony przez osobę (lub grupę osób) ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nie są znane obiektywne motywy powstania Bitcoina, chociaż wiele osób łączy je z potrzebą stworzenia cyfrowej waluty na użytek transakcji, w większości przypadków nielegalnych, przeprowadzanych na płaszczyźnie tzw. dark webu. Ciekawostką jest jednak fakt, że już pod koniec XX wieku opublikowano pierwszy manifest (manifesto) dotyczący projektu stworzenia kryptowaluty.

Początkowa wartość BTC/USD wynosiła zaledwie kilka centów. Prędko jednak rosła w zastraszającym tempie, osiągając coraz nowe maksima cenowe, wyraźnie widoczne zarówno w metodzie price action, jak i przy wykorzystaniu zaawansowanej analizy technicznej.

Bitcoin – analiza hossy

W grudniu 2017 roku wartość BTC/USD osiągnęła historyczne maksima. Kurs Bitcoina osiągnął wówczas wartość przekraczającą 20 tysięcy dolarów amerykańskich za jedną „sztukę” BTC. Nastroje inwestorskie, które panowały w tym czasie, były jednymi z najbardziej charakterystycznych możliwych nastrojów dla hossy lub – jak powiedzą sceptycy – bańki spekulacyjnej. Od tamtej pory wartość BTC/USD systematycznie jednak spada. Choć wielu analityków spodziewało się korekty, która jest charakterystyczna dla wszystkich większych (ewentualnie z wyłączeniem piramid pokroju „funduszy inwestycyjnych” Mudoffa), to jednak dalsze spadki notowań od dawna kojarzone są z odwróceniem trendu, nie korektą. Przekroczenie wartości 4000 dolarów, a następnie nawet 5000 dolarów, w marcu 2019 roku dla wielu osób stało się sygnałem zakupowym, oznaczającym powrót do trendu wzrostowego. Trudno jednak w tym momencie przewidzieć, czy kiedykolwiek Bitcoin zbliży się do wyznaczonych w grudniu 2018 roku poziomów. Zdecydowanie nie sprzyjają temu czynniki fundamentalne związane z próbami ograniczenia rynku kryptowalut przez poszczególne państwa.

Analiza techniczna Bitcoina

Kryptotrading, czyli handlowanie na rynku kryptowalut, opiera się w dużej mierze na wykorzystywaniu analizy technicznej. Analiza techniczna to metoda interpretacji ruchów cenowych danego instrumentu finansowego, mająca na celu przewidzenie ruchów następnych.

Bardzo istotne przy analizie technicznej BTC/USD stają się poziomy wsparcia i poziomy oporu. Najbardziej kluczowym poziomem wydaje się być poziom 5900 – 6000. To mniej więcej właśnie od tego zakresu cenowego rozpoczął się gigantyczny rajd popytowy jesienią 2017 roku. To właśnie w tym kanale cenowym wartość BTC/USD przez długi czas utrzymywała się po silnych spadkach. Osunięcie nastąpiło jednak – znowuż późną jesienią – w listopadzie 2018 roku. Można wnioskować, że dotychczasowy poziom wsparcia dla Bitcoina stał się obecnie poziomem oporu, a jeśli ten zostanie przekroczony i obroniony powtórne w duchu zasady analizy technicznej tzw. zmiany biegunów, to istnieje możliwość dalszego rynku byka.

Analiza fundamentalna Bitcoina

W przypadku spółek notowanych na giełdzie analiza fundamentalna jest dość oczywista. W jej ramach bada się strukturę dochodową danej spółki, raporty i sprawozdania finansowe, plany rozwoju na przyszłość, strukturę akcjonariatu i wiele innych kwestii. Kursy kryptowalut można analizować także pod względem fundamentalnym. Na tej płaszczyźnie można powiedzieć, że to właśnie Bitcoin ze wszystkich kryptowalut posiada najsilniejsze fundamenty. Dużą zaletą Bitcoina jest także płynność. Niestety, do zagrożeń fundamentalnych należy zaliczyć także działania konkurencyjnych kryptowalut (głównie Ethereum), rządów państwowych, pragnących ograniczenia handlu kryptowalutami tudzież ich całkowitego zlikwidowania, a także coraz to częstsze technologie blockchain oficjalnie importowane przez duże banki, które mogą przyczyniać się do zaniku zainteresowania BTC/USD większych uczestników rynku.

Wciąż silna przewaga Bitcoina nad pozostałymi kryptowalutami

Analizując jednak wszystkie aspekty, wciąż aktualny będzie wniosek, że bieżąca pozycja Bitcoina jest najwyższa spośród wszystkich kryptowalut. Do najważniejszych przyczyn tego zjawisko zaliczyć należy uzależnienie kursów kryptowalut z kursem Bitcoina, co przekłada się na sytuację, w której z reguły wartości cenowe innych kryptowalut spadają wraz ze spadkami BTC/USD. Aby takie kryptowaluty, jak np. wspomniane ETH, Litecoin, Ripple, Stellar czy Dash, mogły dodatkowo zyskać na wartości, potrzeba byłoby stworzenia systemu wymiany ich z walutami tradycyjnymi (tzw. fiatami). Warto jednak odnotować, że nad rozwiązaniem takim pracują największe światowe giełdy kryptowalut.

Analiza kryptowaluty Bitcoin Cash

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live